Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
The third line that is required here is a mode line. It is simply the keyword Modes followed by a list of the resolutions you want to have supported. The first resolution listed will be the default. The resolutions listed after that will be cycled through when the Ctrl+Alt++ and Ctrl+Alt+ key combinations (using the keypad) are used. Note that this may not work on some systems.
Here is a sample mode line:
Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
In this example, the default resolution will be 1024×768 for this color depth. Pressing Ctrl+Alt++ or Ctrl+Alt+ will cause X11 to switch to 800×600 and 640×480, in order.
Jinak bych jako LiveCD doporučil spíše slax, který je mj. i v češtině a nebootuje do runlevelu 5 (do "grafiky"). Po nabootování bude k dispozici malá nápověda a utilitka xconf
..
Section "Device" Option "MonitorLayout" "LVDS,Auto"Ale spíš to nebude potřeba
Kdyz jsem videl dnesni distribuce jako napr. Ubuntu, tak me prijde, ze zacatecnika nic nenauci a nepronikne vubec do filozofie systemu.A o to tady jde, treba vubec nechce nikam proniknout ci se neco ucit, ale chce být obycejny uzivatel tak jako spousta jinych ...
sudo apt-get install mc
- nainstaluje mc, jinak rekonfigurovat xorg by mělo smysl, pokud by to tam ten řádek doplnilo samo, a to si nejsem jist...
ls -l
? Kdyžtak man ls
sudo passwd
a tím heslo vytvořit/změnit, ale ruku do ohně bych za to nedal
apt-get install links
nebo lepší aptitude install links
sudo aptitude install links
(alebo links2)
sudo passwd root
deaktivovat root sudo passwd -l root
z Ubuntu wiki
Tiskni
Sdílej: