Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
init
, která se zpravidla řídí souborem /etc/inittab
, kde je několik úrovní běhu, každá úroveň může mít svou sadu inicializačních skriptů. Inicializační skripty se spouští následně, jsou uložené např. v /etc/init.d
a pak jsou na ně např. z adresářů /etc/rc.#
odkazy, které právě určují, které init skripty se v které úrovni spustí. Dále se na desktopu (některým init skriptem) většinou nastartují X, které opět můžou spustit některý ze spouštěcích souborů – záleží na konfiguraci, ale mohou to být různé xinit
, xinitrc
nebo xstart
, případně jako skryté (s tečko) v domácím adresáři. A na závěr se spustí často nějaké desktopové prostředí (KDE, Gnome), které může mít zase své soubory pro automatický start.
/root/.kde/Autostart
je. Nakopiruj tam soubor Kopete.desktop
.
a ako som uz povedal adresar /root/.kde/Autostart mam prazdnyPředpokládám, že KDE ale nespouštíte jako
root
ale jako nějaký běžný uživatel. Takže spíš /home/xxxx/.kde/Autostart
. Jestli chcete vědět nějaký konkrétní proces, nechte si prostě prohledat všechny soubory v domácím adresáři, někde tam bude.
Jinak to, čemu říkáte „moduly které se spouští při startu linuxu“ i „aplikace běžící jako procesy ESC+CTRL v KDE“ jsou pořád jen různé procesy v systému, jenom některé zobrazují nějaká okna v X a některé ne. Klidně se vám můžou během startu KDE spouštět konzolové programy, které pak v KDE nikde neuvidíte, a stejně tak se může z init
skriptů spustit aplikace, která si počká na start X a teprve pak se zobrazí.
...ano prihlasujem sa ako root...Tak to potěš koště. Dávám tvému systému maximálně 3 týdny, než se ti tam "něco nějak pokazí". Jen mi slib, že pak nebudeš nadávat, že je Linux zmetek.
root
do X není rozhodně dobrý nápad, naopak je to jeden z nejhorších nápadů, které můžete v souvislosti s Linuxem dostat.
KDE jeden takový soubor mají, je to kupodivu .kde/Autostart
. Jenže to není jediné místo, kde se může něco automaticky spouštět při startu – jak už jsem psal výš, něco se může spouštět automaticky při startu systému, něco při startu X, něco při přihlášení uživatele. Vzhledem k tomu, že KDE jste zde už 10× vyloučil, stálo by za to porozhlédnout se jinde, navrhoval bych start X. Protože váš ničím neodůvodněný předpoklad, že to spouští zrovna KDE, se jeví býti mylným.
...ano prihlasujem sa ako root...panenko maria skakava
#!/bin/bash kopete amarok treti_programSamozřejmě mu potom nezapomeň nastavit práva pro spouštění.
grep kde co
cat
em, je cat
nejspíš zbytečný.
grep
, grep
, grep
. Manuálová stránka man grep
. Bylo by zbytečné jí sem kopírovat.
njn, tak si to nastav, vypni kopete a restartni comp a kukni ci o tom mas zaznam v Autostarte alebo v ~/.kde/share/config/ksmserverrc , prosim.na co restartovat? ze setrvacnosti?
Tiskni
Sdílej: