Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
init
, která se zpravidla řídí souborem /etc/inittab
, kde je několik úrovní běhu, každá úroveň může mít svou sadu inicializačních skriptů. Inicializační skripty se spouští následně, jsou uložené např. v /etc/init.d
a pak jsou na ně např. z adresářů /etc/rc.#
odkazy, které právě určují, které init skripty se v které úrovni spustí. Dále se na desktopu (některým init skriptem) většinou nastartují X, které opět můžou spustit některý ze spouštěcích souborů – záleží na konfiguraci, ale mohou to být různé xinit
, xinitrc
nebo xstart
, případně jako skryté (s tečko) v domácím adresáři. A na závěr se spustí často nějaké desktopové prostředí (KDE, Gnome), které může mít zase své soubory pro automatický start.
/root/.kde/Autostart
je. Nakopiruj tam soubor Kopete.desktop
.
a ako som uz povedal adresar /root/.kde/Autostart mam prazdnyPředpokládám, že KDE ale nespouštíte jako
root
ale jako nějaký běžný uživatel. Takže spíš /home/xxxx/.kde/Autostart
. Jestli chcete vědět nějaký konkrétní proces, nechte si prostě prohledat všechny soubory v domácím adresáři, někde tam bude.
Jinak to, čemu říkáte „moduly které se spouští při startu linuxu“ i „aplikace běžící jako procesy ESC+CTRL v KDE“ jsou pořád jen různé procesy v systému, jenom některé zobrazují nějaká okna v X a některé ne. Klidně se vám můžou během startu KDE spouštět konzolové programy, které pak v KDE nikde neuvidíte, a stejně tak se může z init
skriptů spustit aplikace, která si počká na start X a teprve pak se zobrazí.
...ano prihlasujem sa ako root...Tak to potěš koště. Dávám tvému systému maximálně 3 týdny, než se ti tam "něco nějak pokazí". Jen mi slib, že pak nebudeš nadávat, že je Linux zmetek.
root
do X není rozhodně dobrý nápad, naopak je to jeden z nejhorších nápadů, které můžete v souvislosti s Linuxem dostat.
KDE jeden takový soubor mají, je to kupodivu .kde/Autostart
. Jenže to není jediné místo, kde se může něco automaticky spouštět při startu – jak už jsem psal výš, něco se může spouštět automaticky při startu systému, něco při startu X, něco při přihlášení uživatele. Vzhledem k tomu, že KDE jste zde už 10× vyloučil, stálo by za to porozhlédnout se jinde, navrhoval bych start X. Protože váš ničím neodůvodněný předpoklad, že to spouští zrovna KDE, se jeví býti mylným.
...ano prihlasujem sa ako root...panenko maria skakava
#!/bin/bash kopete amarok treti_programSamozřejmě mu potom nezapomeň nastavit práva pro spouštění.
grep kde co
cat
em, je cat
nejspíš zbytečný.
grep
, grep
, grep
. Manuálová stránka man grep
. Bylo by zbytečné jí sem kopírovat.
njn, tak si to nastav, vypni kopete a restartni comp a kukni ci o tom mas zaznam v Autostarte alebo v ~/.kde/share/config/ksmserverrc , prosim.na co restartovat? ze setrvacnosti?
Tiskni
Sdílej: