Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
; vim: set fenc=cp1250 sw=4 ts=4 sts=4 sta et ai :tak se soubor načte se špatným kódováním. Jakoby se tyhle instruce prováděly až po načtení souboru. Když totiž provedu načtení přímo z vimu, je to ok: :e ++enc=cp1250 soubor.txt Kde je chyba? Zkoušel jsem v tom řádku psát různé kombinace enc/fenc, ale nezabírá níc. Jedině když soubor otevřu přímo z vimu.
:set modeline?
a
:set modelines?
fileencodings
(fencs
)?
Doporučuji k prostudování :help fenc
function GetEncoding(f) let e = system('enca -Pe "' . a:f . '"') let e = substitute(e, '/.*', '', '') if e =~ 'unknown' return 'ascii' endif return e endfunc if has("autocmd") au BufReadPre * exec "set fencs=ucs-bom," . GetEncoding(expand('<afile>')) endif(Fakt už nevím kde jsem tohle splašil.) Nebo já jsem si ještě přidal něco podle extension, třeba pro tex (csplain), gnuplot a tak:
if has("autocmd") au BufReadPre,BufNewFile *.tex set fenc=iso-8859-2 au BufReadPre,BufNewFile *.gnu set fenc=iso-8859-2 au BufReadPre,BufNewFile *.plot set fenc=iso-8859-2 endif
if has("autocmd") au BufReadPre,BufNewFile *.tex set fencs=iso-8859-2 au BufReadPre,BufNewFile *.gnu set fencs=iso-8859-2 au BufReadPre,BufNewFile *.plot set fencs=iso-8859-2 endifDo jednoho příkazu mi to sloučit nejde:
au BufReadPre,BufNewFile *.tex set fencs=iso-8859-2 \set fenc=iso-8859-2 (nefunguje)Pak je tu ještě možnost zkusit
vim a.tex -c "set fileencodings=cp1250" -c "set fileencoding=cp1250"nebo
--cmd
(tam je riziko že to .vimrc
přebije)
vim a.tex --cmd "set fileencodings=cp1250" --cmd "set fileencoding=cp1250"
Tiskni
Sdílej: