Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
awk -F: '{print $1}' /etc/shadow
sed -r "s/(^[^:]*):.*/\1/" /etc/shadow
sed 's/:.*//' /etc/shadow
for r in $(cat /etc/shadow); do echo ${r%%:*}; done
U /etc/shadow
vám to sice projde, ale už s /etc/passwd
byste měl problémy (a otevírat /etc/shadow
jen kvůli získání seznamu uživatelů je trochu nešťastné). Takže spíš
while read r; do echo "${r%%:*}"; done < /etc/passwd
nebo
while IFS=: read n r; do echo "$n"; done < /etc/passwd
getent passwd |...
(getent získá záznamy třeba i z ldapu a podobně, pokud je systém dobře nakonfigurován).
nss_ldap
a o tom, jak se správně zjišťují informace o uživatelích, povídal na školení… :-)
cut -d: -f 1 /etc/shadow
perl -pe 's/:.*//' /etc/shadow
ruby -e 'IO.foreach("/etc/passwd") { |l| print l.sub(/(^.*?):.*/,"\\1") }'Není to tak hezký, jen to ukazuje použití *? pro ungreedy match
ruby -e 'IO.foreach("/etc/passwd") { |l| puts l.split(":")[0]}'
[x.split(':')[0] for x in file('/etc/passwd')]ale parsovat /etc/passwd kvůli tomu, aby se získaly nějaké informace o uživatelích není dobrý nápad. Takže raději
#!/usr/bin/python import pwd for user in pwd.getpwall(): print user.pw_name
ruby -e 'require "etc"; Etc.passwd { |user| puts user.name }'
Tiskni Sdílej: