Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Linux Kernel v2.6.19.2 Configuration ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── ┌───────────────────────────────── Button ─────────────────────────────────┐ │ CONFIG_ACPI_BUTTON: │ │ │ │ This driver handles events on the power, sleep and lid buttons. │ │ A daemon reads /proc/acpi/event and perform user-defined actions │ │ such as shutting down the system. This is necessary for │ │ software controlled poweroff. │ │ │ │ Symbol: ACPI_BUTTON [=y] │ │ Prompt: Button │ │ Defined at drivers/acpi/Kconfig:98 │ │ Depends on: !X86_VOYAGER && !X86_VISWS && !IA64_HP_SIM && (IA64 || X86 │ │ Location: │ │ -> Power management options (ACPI, APM) │ │ -> ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) Support │ │ -> ACPI Support (ACPI [=y])
# modprobe apm
pak zkusit vypnout.
APM bych už do toho raději nezatahoval, spíš ACPI. Také by bylo dobré do specifikace interpreteru v /etc/init.d/halt
doplnit přepínač -x
a prozkoumat výstup, jestli tam nebude vidět důvod, proč se nevypíná (samozřejmě při vypínání escapem schovat splashscreen).
Mimochodem, nemá to být "gombík?"
Tiskni Sdílej: