Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Pro některá hesla používám správce hesel (password managery). Problém je, že nevím o žádném slušném správci hesel, který by byl multiplatformní (konkrétně mi jde o Linux a Windows, MacOS X by byl prima, ale není to úplně nutné).
Co používáte vy?
Velmi potřebnou funkcí je minimalizace do ikony na liště a „auto fill“, tzn. vložení uživatelského jména a hesla a odeslání formuláře při stisku klávesové zkratky.
Jo, o KeePass vím. Windows verze vypadá opravdu hodně dobře. Bohužel, unixová verze (KeePassX) už zdaleka tak pěkná není. Má podstatně méně funkcí, nejsem si jistý, jestli je vůbec ještě vyvíjena (verzi 0.2.2 už jsem zkoušel před hodně dlouhou dobou a pořád je to nejnovější dostupná verze). A když jsem KeePassX zkoušel, tak jsem měl problémy ho na svém systému vůbec rozchodit. Celý program na mě navíc nepůsobil vůbec dobře a „důvěryhodně“ (což je u bezpečnostního software dost podstatná vada na kráse).
Nemá auto fill.
Tak mi to nakonec nedalo a vyzkoušel jsem pod Linuxem KeePassX znovu, když už jsem na KeePass přešel na Windows (mimochodem na této platformě jednoznačně doporučuju – spousta funkcí, bezva provedení, open-source).
Tentokrát instalace proběhla bez problémů z RPM balíčku. (Tedy chyběla jedna knihovna a musel jsem si ručně zjistit a nainstalovat balíček, který ji obsahoval, ale to nestojí za řeč.) Program po spuštění funguje a tváří se stabilně. Chybí sice možnost minimalizace do ikony a ani auto fill není úplně spolehlivý (a pohodlí provedení Windows verze se ani nepřibližuje), ale použitelné to je. Pořád je to lepší než libovolné jiné řešení, o kterém bych věděl.
Navíc se na stránce KeePassX objevila informace, že vývoj není mrtví a pracuje se na další verzi. Snad se tedy KeePassX ještě časem zvrávorá.
Tímto tedy měním status dotazu na „vyřešeno“.
Tiskni
Sdílej: