Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
a netvrdte me, ze tech par radku navic na vypnuti PC by mplayer neprezil
Za prvé: je nutné si položit otázku, zda je žádoucí, aby aplikace zpracovávající pomocí kodeků pochybného původu video pochybného původu byla automaticky oprávněna k tak vysoce privilegované operaci, jakou je ukončení celého systému, kdykoli si zamane. Moje odpověď zní: jednoznačně ne. Za druhé: jednak vypnutí počítače není zdaleka jediná akce, kterou by uživatel mohl chtít provést po skončení přehrávání, jednak vypnutí počítače by mohl chtít provést i po dokončení mnoha jiných programů, zdaleka ne jen MPlayeru. Takže druhá otázka zní: je lepší do každého jednotlivého programu přidávat funkci vypínání (uspávání, stahování, …) po dokončení jeho normální funkce, nebo raději vytvořit obecný mechanismus, který umožní spustit libovolný program B po dokončení libovolného programu A? Moje odpověď zní: jednoznačně to druhé.
Tim se prece jednotlive aplikace odlisuji (tim co umi), jinak by prece byl jeden prehravac video, jeden audio, jeden prohlizec fotek a umel by jenom to svoje. Podivejte se jakym smerem se ubirali programy jako winamp, acdsee atd..dnes uz to neni jen prehravac audia a prohlizec fotek.
A já si vůbec nemyslím, že je to dobře. Když např. Netscape při přechodu z Netscape Navigatoru verze 3 na Netscape Communicator verze 4 do webového prohlížeče integroval spousty naprosto nesouvisejících funkcí (rádoby-WYSIWYG editor HTML, mailový klient, IRC klient atd.), považoval jsem to - a dodnes to považuji - za nejhorší designové rozhodnutí v historii tohoto programu. Když jednotlivé aplikace budou dobře plnit své stěžejní funkce a budou umět spolupracovat s ostatními k dosažení těch dalších, ve výsledku dostane uživatel všechno, co ve vaší koncepci "každý dělá všechno", dostane i mnohem víc a celek bude podstatně flexibilnější.
Nepopiram, ze jsem soucasny a budouci uzivatel MS Windows.
To mne nepřekvapuje. V prostředí Windows je vytváření molochů, kteří se snaží umět všechno v jednom, v podstatě normou a nikdo se neodváží jít proti proudu. Ale i tam existují zárodky zdravého rozumu: chce-li třeba aplikace zobrazit HTML dokument, nemusí sama implementovat rendering stránky, ale může si na to zjednat MSIE (a možná i jiný prohlížeč).
cat ~user/tmp/roura ; halt # (pod rootem) ... ; echo > ~/tmp/roura # (pod uživatelem)(případně
netcat
, běží-li úloha na jiném počítači) nebo
while [ -d /proc/$pid ]; do sleep 60; done; halt
Pro původního tazatele: výhoda oproti implementaci vypínání do MPlayeru je kromě bezpečnostních otázek i v tom, že podle nálady místo halt
mohu použít třeba s2disk
nebo s2ram
.
uzivatel ALL=(root) NOPASSWD: /sbin/shutdown *ad přidání funkce do přehrávače: Opravdu je to blbost a odporuje to snad všemu na čem unix stojí. Nauč se používat aspoň základ shellu, jak si napsat jednoduchý script, jak funguje atd, cron a nějaký zaškrtávátko na vypínání ti bude připadat děsně primitivní a neuniverzální.
mplayer film.avi && sudo /sbin/shutdown +5 -h
logout
ponúkanú session managerom:
mplayer ... ; dcop ksmserver ksmserver logout 0 2 0
Tiskni
Sdílej: