Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
cd /sambamountpoint; dd if=/dev/hda | bzip2 -zkv9 | split -b 2000000000
Výsledné soubory se přepálí na (2) DVD.
S tím bych si uměl poradit, kontrola md5 proběhla taktéž ok (výstup z cat x* | bzip2 -dkv | md5sum
souhlasí s výstupem z dd=/dev/hda | md5sum
).
Pak mě ale napadlo, že nevím, jakým způsobem tu zálohu vysypat zpátky na HDD. Příkaz cat x* | bzip -d | dd of=/dev/hda
půjde použít pouze za předpokladu, že budu mít k dispozici nějaký disk, na který budu moct nahrát obsah těch záložních DVD. Ale já už teď vím, že žádný takový disk k dispozici nebude. Budu mít v rukou jen ta záložní DVD s rozřezaným bzip archivem a v notebooku HDD, který potřebuju obnovit. Ideální by bylo, kdyby bzip2 (případně gzip) uměly solid archives, pak by se ty záložní soubory mohly nahrát na HDD pěkně jedno po druhém pomocí dd s příslušně nastaveným seekem na of. Ale v manpages bzip2 ani gzip jsem takovouto možnost nenašel. Existuje nějaké řešení?
export quit=no while [ $quit != quit ]; do dd if=/dev/dvd ibs=2M; eject; read quit; done |\ bzip2 -dc | dd of=/dev/hda obs=2M
dd
by chtel vymenit za neco jako mount /mnt/cdrom; dd if=/mnt/cdrom/soubor_se_zalohou bs=2M; umount /mnt/cdrom
, pripadne jsou li soubory pojmenovane ruzne, tak bud je nejak pocitat (soubor_se_zalohou1, 2, ...) nebo k zadani jmena souboru zneuzit tu promennou quit.
tar c | bzip
. Sice zálohuje obsah filesystému a ne celou partition, ale to už dnes vidím spíš jako výhodu
.Tak jsem se nechal inspirovat dustinovým příspěvkem (díky za nakopnutí) a použil multivolume tar archive. Nejdřív jsem musel rezignovat na představu, že mi tar bude balit data, která mu přicházejí rourou od dd (jak jsem popsal výše). Využil jsem toho, že na samba disku bylo dost místa, a použil jsem už uloženou zabzipovanou a rozřezanou image (řekněme, že jde o soubory image.bz2aa
, image.bz2ab
a image.bz2ac
. K obalení tarem pak posloužil příkaz:
tar -cML2048000 -f archive1.tar i*
(pozor, hodnota "L" se udává v kiB!)
Po dosažení stanovené velikosti tar vyzve k přípravě cílového média (původně zamýšleno pro zálohování na pásku, takže bylo zapotřebí vyměnit pásku v mechanice) a zmáčknutí Enteru. Na stránkách gnu.org, na které mě odkázal dustin, je popsáno několik možností, jak na tuto výzvu taru reagovat (je např. možné vyvolat subshell). Mě se hodila volba n
, která umožňuje zvolit jiné jméno souboru, do kterého se bude další část archivu ukládat (nebylo třeba přesouvat právě vytvořený archive1.tar na samba disku do jiného adresáře:
n archive2.tar [Enter]
n archive3.tar [Enter]
První dva soubory jsem vypálil na jedno DVD, třetí soubor na druhé DVD (je to trošku krkolomé, ale nechtělo se mi laborovat s ukládáním souboru o velikosti > 2GB).
Fukčnost jsem ověřil pomocí:
tar -xMOf archive1.tar | bzip2 -dk | md5sum
Při výzvě k přípravě dalšího svazku opět použiji příkaz n
:
n archive2.tar [Enter]
n archive3.tar [Enter]
Po nahrání druhé části archivu samozřejmě navíc vyměním DVD. Checksum sedí.
Ve finále by samozřejmě obnova disku měla vypadat takto:
tar -xMOf archive1.tar | bzip2 -dk | dd of=/dev/hda
- což však nebudu zbytečně zkoušet , zatím to jede. I když jsem si pomocí md5sum ověřil, že bzip tímhle způsobem umí image korektně rozbalit, tj. nevadí mu čekání na vstupu při přerušení toku dat při výměně médií, nejsem si jist, zda něco takového nebude vadit programu dd a nezačne se třeba chovat nějak nepředvídatelně (nebo jen nepředvídaně?
). To ale ověřím až při případné ostré akci.
Mondorescue a další programy jsem nepoužil hlavně kvůli tomu, že jsem je nenašel ve Slaxu, což je jediná live distribuce, kterou aspoň trošku znám (a mám vypálenou). Teda pokud nepočítám Knoppix, ale ntb má 512MB RAM, takže tam Knoppix nepůjde do RAM vybalit.
Stejně mě ale trošku mrzí, že tar neumí vytvořit balík ze streamu, už by mu snad nic nechybělo k dokonalosti, budu muset mrknout, jestli autoři nemají někde wishlist.
A co na tom bylo asi úplně nejtěžší? Asi pořádně přečíst man tar
, aby člověk nepřehlédl přepínač -O
. A proto RTFM!
Tiskni
Sdílej: