Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ia32-libs
, to jsou základní knihovny pro podporu 32bitových aplikací. Vaše distribuce bude obsahovat něco podobného, jen se to asi bude jinak jmenovat.
Skype jsem stáhl jako staticky linkovaný tar.gz archiv, čili žádný dynamicky linkovaný distribuční balík (vykašlat se na rpm), tam je moc závislostí (např. qt4) a jsou s tím problémy. Binárku skype
jsem z onoho archivu zkopíroval prostě do /usr/bin/
, to je ostatně popsáno v skypím Readme. Staticky linkovanému balíku chyběla už jen jedna 32bitová knihovna, a to libsigc++
, kterou jsem prostě vzal z balíčku pro 32bitovou distribuci. Opět, nešlo to přes správce balíků, protože to by se snažil tou 32bitovou verzí přepsat tu 64bitovou verzi; bylo třeba z toho balíku „ručně“ vytáhnout příslušnou knihovnu a nakopírovat ji do adresáře k ostatním 32bitovým knihovnám (u mě /usr/lib32/
). Toť vše, přežilo to už i upgrade (skypu i ia32-libs). Jo, pokud má vaše distribuce libsigc++
v balíku 32bitových knihoven, tak máte o starost méně.
Snad jsem to popsal srozumitelně, klidně se ptejte.
Naopak, je to řešení horší.
Jak to?
rpm -i skype-XXX.rpm
(v případě stažení samotného RPMka ze stránek Skype), pak ne, pouze se objeví seznam chybějících knihoven.
Tiskni
Sdílej: