V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
chattr +i
na ext3)
Z vašeho popisu typuji variantu (b). V takovém případě stačí soubor přejmenovat (tak, aby jeho název žádný z problémových znaků neobsahoval).
Pokud to nepomůže, zkuste použít na některý z problémových souborů program stat
a výpis nám sem umístit. Bylo by vhodné jej doplnit vaším uživatelským jménem.
#
nebo &
.
cp
či mv
úspěšně, zatímco v Thunaru se mu operace nepodaří. Pokud jsem usoudil správně, pak to skutečně vypadá na to, co jsem říkal, a moje rada s pokusem o přejmenování byla tedy IMHO na místě.
ale stejně jako kolega výše už jsem se v praxi setkal s tím, že nějaký program nebyl schopen pracovat se souborem, který měl nějaký méně obvyklý znak v názvu
To se stát může, ale v takovém případě se jedná jen a pouze o chybu příslušného programu (která by se měla reportovat) a tvrdit, že "problém je s (nepovoleným) znakem v názvu souboru" je v nejlepším případě zavádějící. Protože to jednoduše není pravda.
rename()
.
777
, ne?
cp
(ale třeba to nebyla pravda).
mv
se pak logicky podařil, ale to je asi tak všechno, co s těmi soubory můžete dělat. Doporučuji nastudovat si aspoň naprosté základy toho, jak přístupová práva fungují.
mv
jste měl na mysli, když se měl podařit se soubory v adresáři 666?
mv
opravdu vyžaduje access na oba adresáře, i když by k tomu logicky neměl být důvod.
mv
), tak se k tomu logicky musím nejdřív dostat (chmod addr +x
). Něco si koupit v zamčené sámošce nelze, i když to je vevnitř "na prodej" a visí na tom cenovky.
rename()
požaduje navíc na oba adresáře access, i když čistě z hlediska logiky ho na nic nepotřebuje.
Tiskni
Sdílej: