Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
chattr +i
na ext3)
Z vašeho popisu typuji variantu (b). V takovém případě stačí soubor přejmenovat (tak, aby jeho název žádný z problémových znaků neobsahoval).
Pokud to nepomůže, zkuste použít na některý z problémových souborů program stat
a výpis nám sem umístit. Bylo by vhodné jej doplnit vaším uživatelským jménem.
#
nebo &
.
cp
či mv
úspěšně, zatímco v Thunaru se mu operace nepodaří. Pokud jsem usoudil správně, pak to skutečně vypadá na to, co jsem říkal, a moje rada s pokusem o přejmenování byla tedy IMHO na místě.
ale stejně jako kolega výše už jsem se v praxi setkal s tím, že nějaký program nebyl schopen pracovat se souborem, který měl nějaký méně obvyklý znak v názvu
To se stát může, ale v takovém případě se jedná jen a pouze o chybu příslušného programu (která by se měla reportovat) a tvrdit, že "problém je s (nepovoleným) znakem v názvu souboru" je v nejlepším případě zavádějící. Protože to jednoduše není pravda.
rename()
.
777
, ne?
cp
(ale třeba to nebyla pravda).
mv
se pak logicky podařil, ale to je asi tak všechno, co s těmi soubory můžete dělat. Doporučuji nastudovat si aspoň naprosté základy toho, jak přístupová práva fungují.
mv
jste měl na mysli, když se měl podařit se soubory v adresáři 666?
mv
opravdu vyžaduje access na oba adresáře, i když by k tomu logicky neměl být důvod.
mv
), tak se k tomu logicky musím nejdřív dostat (chmod addr +x
). Něco si koupit v zamčené sámošce nelze, i když to je vevnitř "na prodej" a visí na tom cenovky.
rename()
požaduje navíc na oba adresáře access, i když čistě z hlediska logiky ho na nic nepotřebuje.
Tiskni
Sdílej: