Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
rm -rf /
. No a já blbej zelenáč byl v Suse přihlášen jako root, aby toho nebylo málo. No a co se stalo snad ani nemusím popisovat. Aspoň mě to donutilo konečně vyzkoušet Ubuntu, u kterýho teď jsem. Ještě k tomu skrytýmu příkazu, můžete mi to někdo vysvětlit? (nemůžu to totiž najít...)
:(){ :|:& };:
:: fork failed: resource temporarily unavailable
Asi se mu nelíbí /etc/security/limits.conf
:
* soft nproc 256 * hard nproc 512
Podle wiki by se měl dát vyhnat něčím co se tváří jako fork bomba, ale časem se „vypne“. Nicméně nikdy jsem to nezkoušel. Kdysi na slackwaru se i bez nastavených limitů dalo pri běhu fork bomby celkem dobře pracovat (když dosáhla 3000 procesů tak se všechny kromě jedné killnuly a pak to pokračovalo) nevím jak je to možné, na Archu mám limity nastavené, tak jí ani nespustím, když limity odstraním tak systém zatuhne dřív než to stihnu odzkoušet.
while (sleep 100 &!) do; done
Tiskni Sdílej: