Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
mydestination = debianpc.cast.ip.a.jmeno.poskytovatele, debianpc, localhost.localdomain, localhost, mojedomena.cz
cast.ip.a.jmeno.poskytovatele a mojedomena.cz jsem zamerne pozmenil.
v php.ini myslim ze nemam vyplnenou cestu:
; For Unix only. You may supply arguments as well (default: "sendmail -t -i").
;sendmail_path =
- ale maily se treba na seznam odesilaji vporadku, tak by to dle meho melo i takto fungovat...
mydomain = mail.mmojedomena.cz
#alias_database = hash:/etc/aliases
myorigin = mail.mojedomena.cz
mydestination = $myhostname, localhost.$mydomain, localhost, $mydomain
mojedomena.cz :[ip4]
- zkousel jsem i ze zavorkama (postmap, restart postfixu) i bez - v obou pripadech zadny error, ale maily @mojedomena.cz stale chodi na localhost(pc0)... (ostatni odchazi - treba na seznam - vpohode)
Jan 9 06:39:45 debianpc postfix/smtp[20073]: E60F7131226: to=%mujnick@seznam.cz>, relay=mx1.seznam.cz[77.75.72.42]:25, delay=2.3, delays=0.06/0/2/0.26, dsn=2.0.0, status=sent (250 Mail queued for delivery.)
a pokud to posilam na mojedomena.cz tak tam je:
Jan 9 06:37:19 debianpc postfix/local[19946]: C5620131226: to=%user@mojedomena.cz>, relay=local, delay=0.1, delays=0.02/0/0/0.08, dsn=2.0.0, status=sent (delivered to command: /usr/bin/procmail)
Jan 9 06:37:19 debianpc postfix/qmgr[19105]: C5620131226: removed
(% jsem musel dat misto < - forum to jaksi neprekousalo ani kdyz to je v code)
dle meho vse co odchazi jinam tak pouziva ciste postfix a co odchazi na to mojedomena.cz tak pouziva k odeslani ten procmail - nemuze to byt konfiguraci toho procmailu?
man procmail rika cosi o /etc/procmailrc (kde bych hledal konfig co je spatne nastavene) ale ten adr ani soubor neexistuje...
Ja uz vazne nevim mailbox_command = /usr/bin/procmail
mailbox_size_limit = 0
recipient_delimiter = +
inet_interfaces = all
home_mailbox = Mailbox
mail_spool_directory = /var/mail
virtual_maps = hash:/etc/postfix/virtusertable
command_directory = /usr/sbin
virtual_alias_maps = hash:/etc/postfix/virtusertable
konretne to home_mailbox...
dokoncim jeste ten pospis - pokud napr ze seznamu poslu mail na user@mojedomena.cz tak to odesle spravne na PC B
cemu se divis? Je dorucena lokalne a to z toho duvodu, ze si postfixu rekl, ze ma tuto domenu prijimat (ve smyslu zpracovat, ne ve smyslu preposilat dal). Tot vse.
nastav si tedy mydestination = $myhostname, localhost.$mydomain, localhost
tedy vykosti si $mydomain z ty masiny, ktera tu postu prijimat nema.
Urcuje, pro ktere destinace bude Postfix na tomto stroji prijamat postu.
Napr.: mydestination = $myhostname localhost.$mydomain
jako chapu tomu ale ne na 100% - ted jsem tam nechal JEN debianpc (jmeno pocitace - v prikazove radce je vzdy napsane pred promptem - pouziva se vubec jeste toto slovo?) a funguje to - diky moc, ale hodilo by se mi vysvetleni - porad to nejak neberu - je to tedy vporadku ze tam mam jen debianpc? - to znamena ze treba systemove hlaseni (z debianpc) mi bude chodit dal na localhost? - mel bych tam dat jeste neco? Pardon ze jsem to tak blbe vysvetloval, vazne jsem se snazil to co nejlepe vysvetlit
Tiskni
Sdílej: