Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
#!/bin/bash SIMULACIA=y urob() { find | sort -dr | (while read i; do [ "$i" = "." ] && continue if [ "`test $1 "$i"; echo $?`" = "0" ]; then NOVY=`echo "$i" | sed 's/ /_/g;y/ČčÝýÚúŮůŇňŘřŠšŽž/CcYyUuUuNnRrSsZz/'` # sem dopln odstranovanie diakritiky if [ "$SIMULACIA" = "y" ]; then echo "mv '$i' '$NOVY'" else mv "$i" "$NOVY" fi fi done) } urob -d # najprv len adresare urob -f # potom len subory
mv './#_MP3/Stone_Temple_Pilots/1992 - Core/Core - 07 - Creep.mp3' './#_MP3/Stone_Temple_Pilots/1992-Core/Core-07-Creep.mp3' mv: cannot stat `./#_MP3/Stone_Temple_Pilots/1992 - Core/Core - 07 - Creep.mp3': No such file or directory
mv "$i" "`echo \"$i\" | iconv -f utf-8 -t us-ascii//translit`"
#!/bin/bash # premenuje obsah vsetkych zadanych adresarov tak, aby neobsahovali diakritiku # a zjednodusi ich mena if [ $# -eq 0 ];then echo "Usage: ${0##*/} directory ..." else while [ $# -gt 0 ];do if [ -d "$1" ];then find "$1" -mindepth 1 -maxdepth 1 | while read name; do echo "$name" >&2 nname=`sed -r 'y/ĄąÁÂĂÄáâăäĆÇČćçčĎĐďđÉĘËĚéęëěÍÎíłľĹĺŃŇńňÓÔŐÖóôőöŔŕŘřŚŠŞśšşŤťŢţŮÚŰÜůúűüÝýŹŽŻźžż\x9D\x9A\x9E\x8D\x8A\x8E/AaAAA s/[^-0-9a-zA-Z_./()]+/_/g s/([-_])\1*/\1/g s/^[-_]+// s/[-_]*-[-_]*/-/g s/[-_ ]+([.()])/\1/g s/([.()])[-_ ]+/\1/g' <<<"$name"` if [[ "$name" != "$nname" ]]; then if [[ -e "$nname" ]]; then oname="$nname" for ((i=0; i<1000; i++)); do nname="${oname%.*}."`printf %04d $i`".${oname##*.}" [[ ! -e "$nname" ]] && break done fi mv -v "$name" "$nname" fi find "$1" -mindepth 1 -maxdepth 1 -type d -print0 | xargs -0r "$0" done shift else echo "Directory $1 does not exist" >&2 fi done fi
zkousel jsem tento skript...a on mi napsal tuhle chybu:
./rename.sh rename
rename/Dobytí severního pólu.mpg
sed: -e expression #1, char 192: unterminated `y' command
`rename/Dobytí severního pólu.mpg' -> `'
mv: cannot move `rename/Dobytí severního pólu.mpg' to `': No such file or directory
Co s tim?
Kdyz to udelam takto, tak mi to z nazvu udela takove paskvily...
napr:
DobytA_severnA_ho_pA3lu.mpg
zkousel jsem tento skript...a on mi napsal tuhle chybu:
Ještě mě napadlo - soubor obsahuje mezeru, měl by se dát do uvozovek. Pak to nenahlásí, že soubor nebyl nalezen. Například při přehrávání souboru je možné zadat příkaz
mplayer soubor.mpg, avšak v případě mezer je nutné zadat
mplayer "první soubor.mpg", vámi uvedený skript možná obsahuje tento problém.
Tak jsem objevil, ze v karename je plugin, ktery tohle umi, ale je zatim experimentalni....mate s nim nejake zkusenosti?
Prisli jste uz kvuli nemu nekdo o data?
Tiskni
Sdílej: