Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
netstat -na | grep -i listen | grep -w 21
netstat
-u vedia priamo zobrazit proces; ak nie, treba skusit telnet
/netcat
na port 21, pocuvajuci server sa niekedy identifikuje 'banerom'; alebo pouzit lsof
. Alebo mozno bude stacit prejst si zoznam procesov spustenych pod root-om:
ps aux | grep root
Máš v konfiguraci ProFTPD nastaveno
ServerType = inetd?
Ale to je právě ta chyba! Zvláště pokud je v konfiguraci inetd.conf pro ftp uvedeno nowait. Inetd zůstane naslouhach na portu a ProFTPD se pokouší o to samé. To je taky ta chyba v logu, co jsi psal.
Pokud máš volbu stanalone, tak musíš ProFTPD spustit jako démona. Pokud ho chceš spouštět přes Inetd, tak změn ServerType na inetd.
To by mohlo fungovat, pokud bys v inetd.conf měl místo nowait nastaveno wait. Potom inetd démon port uvolní, dokud spuštěný ProFTPD neskoční a teprve potom zase začne naslouchat. Ale to mi přijde jako takový kočkopes. Nehledě na to, že vlastně asi ani neskončí, když se spustí jako démon.
BTW ten příspěvek, že to tam máš nechat, psal někdo jiný
Tiskni
Sdílej: