Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ifconfig wlan0 down
ifconfig wlan0 up
iwconfig wlan0 essid nazov_siete
2. pripadne niektore sitovky este potrebuju :
ifconfig wlan0 down
ifconfig wlan0 up
iwconfig wlan0 mode Managed
iwconfig wlan0 key open
#pockaj 2sekundy
iwconfig wlan0 essid nazov_siete
3. Niektore sietovky potrebuju asociovat pomocou
iwconfig wlan0 ap MAC:00:00:565546
Předevšim před přiřazenim ajpiny musíš vidět linkovou vrstvu ... tedy nesmí tam být
eth0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 1000 link/ether 00:0a:e4:3f:37:3b brd ff:ff:ff:ff:ff:ffale něco jako
ath0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc noqueue link/ether 00:16:ce:0c:92:7b brd ff:ff:ff:ff:ff:ffa dmesg atd. by mohlo taky napovědět ... je skutečně konfigurace ta samá, připojuješ se s wepem na wep či wpa na wpa?
Přesně tak, i když chci nastavit jiný essid pro provoz, tak musim nastavit wifi aspoň nějak, abych se dozvěděl, co je venku, tedy jaké sítě jsou dostupné ... navíc jsem si ověřil, že ve skriptu musim dát mezi nastavováním essid, klíče atd. asi tak 2s pauzu, jinak neuspěju.
To si myslim, že nebude mít moc vliv, ifconfig mi zatím vždy fungovalJe ale poněkud zbytečné zkoušet to, jestli náhodou funguje i v tomto případě. Protože předpokládám, že vám zatím
ifconfig
na Linuxu vždycky fungoval, ale nedokážete dopředu předpovědět, kdy fungovat bude a kdy ne. Ano, je dost možné, že chyba bude v něčem jiném, ale použít pro konfiguraci nástroj, který je k tomu určen, je první věc, která se dá snadno udělat.
To by mohlo bejt, prej se přesunul/změnil kus stromu ... já mam 2.6.22-suspend2-r2, čili zatim v daném kontextu v pohodě.
co vypise iwconfig ?
Nieje problem iba v prideleni ip adresy ?
dhcpcd wlan0
PS: pises polovicu po cesky polovicu po slovensky :)
PS: ten zvysok ,vyvracat nebudem mohlo by sa to zvrhnut do diskusii ktore nemusim - typu CZvsSK
ifconfig
prostě není spolehlivý a není až tak dobré jej používat.
"Nastavte si síť: # ifconfig ..."Dokud to tak bude, tak se bude ifconfig používat. Nebo dokud se na něho distributoři konečně úplně nevykašlou.
Tiskni
Sdílej: