Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ps aux
. S Linuxem zacinam a vsude ctu, ze cim min sluzeb mi pobezi s pravy roota, tim lip. Ale me se tohle nezda moc v poradku. Muzete mi to, prosim, posoudit?
nejak mi to sem nejde vlozit, tak je to v priloze
Sietove sluzby (na beznom desktope nepotrebne): named openvpn - privatne siete mysqld - databaza nfsd - sietovy filesystem inetd postfix - postovy server dovecot - imap/pop3 server smbd - windowsove siete squid - proxy server asterisk - tel. ustredna apache2 - web server Antispam, antivir (netreba pokial nemas webserver, alebo postovy server): amavisd spamd clamd freshclam dccifd Tlaciarne: cupsd hpiod hpssd ...Ako si pripojeny, bezi ti tam pppd to je na pripojenie cez telefon, pouzivas to?
DHCP, Bind9, Apache2, Squid, Postfix, Dovecot POP3 a IMAP, Amavis, SA, ClamAV, Asterisk, Sambu, SASL auth a mySQL (zatim ne)
a to je snad vse:) Ale abych upresnil otazku, nejak hodne sluzeb mi asi bezi s pravy roota a ja bych potreboval vyhodnotit, jestli to jde nebo je to bezpecnostne spatny... konkretne co.. dik:)
chroot
, SElinux, spouštět pod rootem jen nezbytnou část (to už ale znamená úpravu programu). To všechno je možné udělat, ale rozhodně na to nikde nenajdete tlačítko „spustit bez práv roota“. Pokud byste se do takových úprav pouštěl, musíte toho stejně nastudovat tolik, že si na váš dotaz dokážete odpovědět sám (resp. by vám došlo, že ten dotaz vlastně nemá žádný smysl).
Takže pokud chcete, aby vám to fungovalo, nešťourejte zbytečně do distribučního nastavení. Pak můžete začít studovat dokumentaci k jednotlivým aplikacím, a konfigurovat je k obrazu svému a třeba tak, aby byly bezpečnější. Pokud o těch aplikacích a jejich zabezpečení nevíte nic, je stejně skoro jedno, jestli ty aplikace běží s právy roota nebo ne (tedy za předpokladu, že jde o nějaké standardní distribucemi prověřené aplikace).
Tiskni
Sdílej: