Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Prosím nešiřte dále ten blud o XXXXX% ztrátě na výkonu.V případě opravy přes BIOS to není blud, nýbrž výsledek nejednoho testu.
Aby se TLB bug projevil musí být zatížena všechna čtyři jádra a musí se virtualizovat.Na mém *X2 (pouze tedy s dvěmi jádry) je to velmi běžná situace. (*Tedy opravdu nejsem "zaslepenec", většina mých strojů má CPU AMD.)
Tak tenhle výběr mě šokuje. S Phenomy bylo/je tolik problémů, že bych je použil leda jako podložku.tak nevypadá) Nicméně koho se vlastně může ta chyba opravdu dotknout (tak, aby musel použít tu BIOS opravu)? Jedině člověka s Windows co virtualizuje. Ten nechť si pořídí Core 2, nebo počká na revizi B3 Phenomu. Jinak se to nedotkne nikoho, protože buď není virtualizace ("normální uživatel"), nebo sice virtualizuje, ale má Linux/*BSD/... -> použije úpravu jádra a snížení výkonu je v řádu procent (opravdu jsem někde četl 2%).
tiše tipuji napájecí část deskyTa už byla měněná, viz výše.
s grafikou amdTak to fakt ne
předpokládám, že VIA čipsety tu bude hanit ještě víc lidíNevidím důvod - zrovna VIA čipsety jsou (a byly) v Linuxu docela dobře podporované a na pracovní (a občasoherní) stroje stačily bohatě. Měl jsem desku od QDI s čipsetem Via a fugovala relativně dobře až do chvíle, kdy jsem si požizoval nový počítač - v ten den, kdy jsem přinesl domů nové komponenty, se naprosto rozsypal řadič disků.
Tiskni
Sdílej: