Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová stabilní verze 2.0 otevřeného operačního systému pro chytré hodinky AsteroidOS (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
WoWee je open-source klient pro MMORPG hru World of Warcraft, kompatibilní se základní verzí a rozšířeními The Burning Crusade a Wrath of the Lich King. Klient je napsaný v C++ a využívá vlastní OpenGL renderer, pro provoz vyžaduje modely, grafiku, hudbu, zvuky a další assety z originální kopie hry od Blizzardu. Zdrojový kód je na GitHubu, dostupný pod licencí MIT.
Byl představen ICT Supply Chain Security Toolbox, společný nezávazný rámec EU pro posuzování a snižování kybernetických bezpečnostních rizik v ICT dodavatelských řetězcích. Toolbox identifikuje možné rizikové scénáře ovlivňující ICT dodavatelské řetězce a na jejich podkladě nabízí koordinovaná doporučení k hodnocení a mitigaci rizik. Doporučení se dotýkají mj. podpory multi-vendor strategií a snižování závislostí na vysoce
… více »Nizozemský ministr obrany Gijs Tuinman prohlásil, že je možné stíhací letouny F-35 'jailbreaknout stejně jako iPhony', tedy upravit jejich software bez souhlasu USA nebo spolupráce s výrobcem Lockheed Martin. Tento výrok zazněl v rozhovoru na BNR Nieuwsradio, kde Tuinman naznačil, že evropské země by mohly potřebovat větší nezávislost na americké technologii. Jak by bylo jailbreak možné technicky provést pan ministr nijak nespecifikoval, nicméně je známé, že izraelské letectvo ve svých modifikovaných stíhačkách F-35 používá vlastní software.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně
… více »Google představil telefon Pixel 10a. S funkci Satelitní SOS, která vás spojí se záchrannými složkami i v místech bez signálu Wi-Fi nebo mobilní sítě. Cena telefonu je od 13 290 Kč.
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Fedora 43 Asahi Remix s KDE Plasma už funguje na M3. Zatím ale bez GPU akcelerace. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Red Hat představil nový nástroj Digital Sovereignty Readiness Assessment (GitHub), který organizacím umožní vyhodnotit jejich aktuální schopnosti v oblasti digitální suverenity a nastavit strategii pro nezávislé a bezpečné řízení IT prostředí.
BarraCUDA je neoficiální open-source CUDA kompilátor, ale pro grafické karty AMD (CUDA je proprietární technologie společnosti NVIDIA). BarraCUDA dokáže přeložit zdrojové *.cu soubory (prakticky C/C++) přímo do strojového kódu mikroarchitektury GFX11 a vytvořit tak ELF *.hsaco binární soubory, spustitelné na grafické kartě AMD. Zdrojový kód (převážně C99) je k dispozici na GitHubu, pod licencí Apache-2.0.
Ahoj,
mam problem s OpenGL. Pod rootem se zda byt vse v poradku, ale pod normalnim uzivatelem je situace trochu jina a ve vysledku se to projevuje tak, ze v nekterych hrach proste neni obraz 
[root@mao install]# glxinfo |grep -i render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 7600 GT/PCI/SSE2/3DNOW!
GL_NVX_conditional_render, GL_SGIS_generate_mipmap, GL_SGIS_texture_lod,
[richard@mao ~]$ glxinfo |grep -i render direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose) OpenGL renderer string: GeForce 7600 GT/PCI/SSE2/3DNOW!
Vsechny rozdily jako vystup prikazu diff glxinfo_root.txt glxinfo_richard.txt jsou v priloze.
Nevi nekdo, kde by mohl byt problem?
Systemove info:
[richard@mao ~]$ uname -a
Linux mao 2.6.24.3-34.fc8 #1 SMP Wed Mar 12 18:17:20 EDT 2008 i686 athlon i386 GNU/Linux
[richard@mao ~]$ rpm -qa|grep nvidia kmod-nvidia-2.6.24.3-34.fc8-169.12-3.lvn8 xorg-x11-drv-nvidia-libs-169.12-1.lvn8 kmod-nvidia-2.6.24.3-12.fc8-169.12-2.lvn8 kmod-nvidia-169.12-3.lvn8 xorg-x11-drv-nvidia-169.12-1.lvn8
Za napady predem dekuji.
Tak tim si nejsem uplne jisty, protoze v tomto smeru jsem zkousel kdeco.
[richard@mao ~]$ id uid=500(richard) gid=500(richard) groups=0(root),84(screen),334(jackuser),500(richard),502(dba)
Tak jeste xorg.conf
[richard@mao ~]$ cat /etc/X11/xorg.conf
# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig: version 1.0 (buildmeister@builder3) Thu Dec 13 19:09:35 PST 2007
# Xorg configuration created by livna-config-display
Section "ServerLayout"
Identifier "single head configuration"
Screen 0 "Screen0" 0 0
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
EndSection
Section "Files"
ModulePath "/usr/lib/xorg/modules/extensions/nvidia"
ModulePath "/usr/lib/xorg/modules"
EndSection
Section "Module"
Load "glx"
#Load "dri"
Load "freetype"
Load "type1"
Load "extmod"
Load "dbe"
Load "xtrap"
EndSection
Section "ServerFlags"
Option "AIGLX" "on"
EndSection
Section "InputDevice"
# generated from default
Identifier "Mouse0"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "auto"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "Emulate3Buttons" "no"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us"
#Option "XkbVariant" "qwerty"
EndSection
Section "Monitor"
Identifier "Monitor0"
VendorName "Unknown"
ModelName "Unknown"
HorizSync 30.0 - 110.0
VertRefresh 50.0 - 150.0
Option "DPMS"
EndSection
Section "Device"
#Identifier "Videocard0"
Identifier "GeForce 7600 GT"
Driver "nvidia"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "Screen0"
#Device "Videocard0"
Device "GeForce 7600 GT"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Viewport 0 0
Depth 24
Modes "1280x1024" "1280x960" "1280x800" "1280x720" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
EndSection
Section "Extensions"
Option "Composite" "0"
EndSection
ls -l /dev/nvidia*
[richard@mao ~]$ ls -l /dev/nvidia* crw------- 1 richard root 195, 0 2008-03-19 19:42 /dev/nvidia0 crw------- 1 richard root 195, 1 2008-03-19 19:42 /dev/nvidia1 crw------- 1 richard root 195, 2 2008-03-19 19:42 /dev/nvidia2 crw------- 1 richard root 195, 3 2008-03-19 19:42 /dev/nvidia3 crw------- 1 richard root 195, 255 2008-03-19 19:42 /dev/nvidiactl
crw-rw-rw- 1 root root 195, 255 25. bře 10.58 /dev/nvidiactl crw-rw-rw- 1 root root 195, 0 25. bře 10.58 /dev/nvidia0
Section "ServerFlags"
Option "AIGLX" "on"
EndSection
a i toto:
Section "Files"
ModulePath "/usr/lib/xorg/modules/extensions/nvidia"
ModulePath "/usr/lib/xorg/modules"
EndSection
a jeste toto:
Section "Extensions"
Option "Composite" "0"
EndSection
Nemyslim si ze by to mohlo bejt tim, ale za zkousku nic nedas krom toho to tam vubec byt nemusi.
Tiskni
Sdílej: