Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Intel Pentium II, 400MHz 128MB RAM ATI 3D RAGE PRO AGP 2x (8MB)Díky za rady, Geralt
Xfce určitě ano, větší velikost RAM by to mohla dost zlepšit, uživatelský pocit. Případně rychlý disk, tedy aspoň 7200RPM/100MHz ATA.
(Máme s kolegou snad stejný notebook, on má jen 512 RAM, já 3x tolik, on tam má radši Xfce, mně ta paměť dost zvětšuje odezvy skrze cache (možná mam DDR2 a on DDR, to si nejsem jist))
1) FAQ
2) jaký desktop manager, to záleží na tom, co chcete provozovat za aplikace. Nasazení něčeho lehkého může být i kontraproduktivní. Na tomto železe s (velmi) odřenýma ušima pojede i KDE (samozřejmě 3.5.x, ne 4.0.x) za předpokladu, že budete používat kde-only aplikace. Jinými slovy, KDE+Konqueror+KMail+KOffice je šetrnější, než kterýkoliv lehký okenní správce+Firefox+Thunderbird+OpenOffice.org
Chcete-li na tom pracovat, dejte tam Windows 98. Chcete-li si na tom hrát s linuxem, dejte tam libovolnou distribuci co tam půjde nainstalovat.
To záleží, stejně jako u jakéhokoliv jiného systému, především na tom, kdo a jak jej používá. Samy od sebe se nezavirujou ani Windows 98. Nesmíte ale samozřejmě používat IE 5.0... (když na linuxu budete používat 8 let starej prohlížeč taky vám systém "rozložim na kousky")
Žurnálovací filesystem?! A jak ten vám zvýší efektivitu práce?! A co se týče "primitivního" window manageru - je velká spousta lidí, co pracuje pouze s jedním programem, například textovým editorem. A k tomu je i "primitivní" window manager zcela dostačující...
Tiskni
Sdílej: