Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
make allmodconfig
coz je super vecicka. Nabootoval jsem tu tisicihlavou san a koukam, ze moduly se pekne automaticky natahly. No, a ted bych rad nejak udelal zpetne .config
, ve kterem budu mit jen ty moduly, ktere se natahly. Neexistuje na to nejakej nastroj? Zkousel jsem googlit, jestli neco nekdo nenascriptoval ale nasel jsem tak leda velky kulovy. Diky za napady. Ucelem ma byt mit peknej .config
na miru co se ZARIZENI tyce. Zbytek co potrebuju (FS, SE Linux atd.) si uz tam dam snadno, pouzivam vsude to same. For je totiz v tom ze me jaksi nebavi po kazdy travit cas prolezanim menuconfigu a hledanim tech ovladacu...
lsmod
ti dá seznam modulů, které jsou v daném okamžiku nahrány v paměti, a také informace o tom, co na čem závisí. Ovšem nejprve se musíš ujistit, že máš v paměti všechny moduly, o které máš zájem (tzn. musíš připojit všechna zařízení, která budeš používat, aby se příslušné moduly nahrály).
Nejsem si úplně jist, že make allmodconfig
je dobrý nápad, ale nedokážu to nějak blíže specifikovat thermal
a processor
bych zakompiloval natvrdo, protože než se systém dostane k tomu, aby je nahrál, tak už může být stroj přehřátý Takže když budete mít zavedený modul isofs, tak potřebujete volbu CONFIG_ISO9660_FS. Jenže pak musíte ještě projít Kconfigy, abyste splnil předpoklady. Např. modul pro PCI síťovou kartu se bez podpory PCI (CONFIG_PCI) nepřeloží. A stále budete mít problém s volitelnými částmi modulů (jako je Joliet rozšíření), které vlastní modul nemají a přesto je můžete potřebovat.obj-$(CONFIG_ISO9660_FS) += isofs.o isofs-objs-y := namei.o inode.o dir.o util.o rock.o export.o isofs-objs-$(CONFIG_JOLIET) += joliet.o isofs-objs-$(CONFIG_ZISOFS) += compress.o isofs-objs := $(isofs-objs-y)
Tiskni
Sdílej: