Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Chci se připojit do sítě přes wifi, ale knetwork-manager najde sit, projede prihlasovaci proceduru a nahlási Unable to connect network "VM", nebo tak něco, takže se snažím najít problém, protože jsem to den předtím nastavil a vše fungovalo.
Takže restartuji Knetwork-manager, pak restartuji notebook, pak restartuji AP, nic nepomáhá.
Restartuji tedy do Windows, kde vše funguje normalně, síť jede jedna báseň. Restartuji tedy zpět do Kubuntu a hle všechno jede, ovšem po dalším restartu do Kubuntu jsem zase tam, kde jsem byl a pomůže zase jen restart do Windows už vážně nevím, co s tím a za každou radu budu vděčný.
Podotýkám, že během té celé maškarády zůstal notebook i AP na svém mmístě...
Konfigurace:notebook: HP dv2173ea
wifi karta: PRO/Wireless 3945ABG Network Connection
OS: Kubuntu 8.04, Windows XP Media centr edition
AP: Orinoco AP-600 (bg) zabezpečení 802.11i PSK (kanál 13) (sem se NTB připojuje)
Ovislink 5460AP zabezpečení WPA2 PSK (kanál 1) (Obě AP jsou na stejné síti se stejným SSID)
U obou AP pouzivam b only, kvuli citlivosti a dosahu (je to ve velkem baraku s armaturou ve zdi)
Prikladam dva LOGY, jeden, kdyz se to nechce chytit a druhy po rebootu do windows, kdy se to chyti.
dmesg
.
dmesg > soubor1.txtv obou situacích a ty soubory sem dát.
uname -a
User Switch: /org/freedesktop/NetworkManager/Devices/eth1 / VM
Nemůže tam být nějaký soubor, co tam nemá co dělat? Nějaký relikt z předchozího připojení?
# sudo iwlist wlan0 scan
(samozřejmě pokud je wifi wlan0)
měl by vyhodit sítě v okolí, např:
wlan0 Scan completed : Cell 01 - Address: 00:13:F7:28:A3:92 ESSID:"DROP" Mode:Master Channel:6 Frequency:2.437 GHz (Channel 6) Quality=51/100 Signal level=0 dBm Noise level=-11 dBm Encryption key:on IE: WPA Version 1 Group Cipher : TKIP Pairwise Ciphers (2) : TKIP CCMP Authentication Suites (1) : PSK IE: IEEE 802.11i/WPA2 Version 1 Group Cipher : TKIP Pairwise Ciphers (1) : CCMP Authentication Suites (1) : PSK Preauthentication Supported Bit Rates:1 Mb/s; 2 Mb/s; 5.5 Mb/s; 11 Mb/s; 6 Mb/s 12 Mb/s; 24 Mb/s; 36 Mb/s; 9 Mb/s; 18 Mb/s 48 Mb/s; 54 Mb/s Extra:tsf=0000001283dfbe6ftahle ma WPA, ale když tam neni, stačí zadat:
# iwconfig wlan0 mode managed essid drop channel 6
pokud má WEP, šiforvání se zapíná nějak takhle: # iwconfig wlan0 enc 2455675786
pokud má WPA, pak je situace o něco složitější, je třeba použít wpa_passphrase a wpa_supplicant
modprobe ath_pci countrycode=203; wlanconfig ath0 create wlandev wifi0 wlanmode ap; ifconfig ath0 192.168.0.7 netmask 255.255.255.0 up; iwconfig ath0 essid anyzařízení se hlásí jako ath0 a na liště se ukáže ikonka karty s grafickým uvedením síly signálu, jako grafické "udělátko" mohu použít Kwifimanager (ale není nutné)
Tiskni
Sdílej: