Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
$ timidity pisnicka.midDruhá možnost je, že běží jako daemon, apk se používá jako midi zařízení. A určitě k němu potřebuješ ještě zvukovou banku, kterou pak nastavíš v konfiguráku
/etc/timidity++/timidity.cfg
# details on this file and other examples see here: # http://www.onicos.com/staff/iz/timidity/dist/cfg/sndfont.cfg # http://www.onicos.com/staff/iz/timidity/dist/cfg/ #---------------------------------------------------------------- # SoundFont extension configuration # # soundfont <filename> [order={0|1}] [remove] # <filename> is the path of SoundFont file. # order: 0(preload) or 1(load after GUS). # remove: disable specified soundfont. # # font exclude <tonebank> [<preset> [<keynote>]] # font order {0|1} <tonebank> [<preset> [<keynote>]] # <tonebank>: 0-127 # # font exclude 128 [<drumset> [<key>]] # font order {0|1} 128 [<drumset> [<key>]] #---------------------------------------------------------------- # change the next line to point to a soundfont you have # soundfonts can be found e.g. here: http://www.hammersound.net/ # soundfont /usr/share/soundfonts/DX7Piano.SF2 # you can do manipulations of the soundfont you load like this: # e.g. removing drumset 99 # font exclude 128 99 # load drum samples after GUS patches # font order 1 128Pro tebe je pak důležité odkomentovat řádek, začínající
sounfont
, a uvést správnou cestu ke zvukové bance.
timidity -iA -Os
@audio - rtprio 90 @audio - nice -15 @audio - memlock 4000000Když tyhle tři řádky vložíš do
/etc/security/limits.conf
, tak potom můžeš spustit jack v RT režimu. Pro použivání synthezátorů pod Linuxem je to nutnost, jinak až na pár vyjímek, velká latence, a spousta výpadků. Stačí ti vanilla jádro, nebo běžné distibuční (řada 2.6 již má RT vlastnosti), s RT jádrem jsem mohl mít třeba spuštěnou kompilaci jádra, a klidně jsem si mohl hrát přes fluidsynth.
Tady se dozvíš více.
kdesu kwrite
, pomocí kdesu
spustíš libovoný grafický software jako root, mám taky radši kwrite, než vim, ale ten se nauč, bude se ti to jednou hodit
2. pro realtime stačí jakýkoliv kernel řady 2.6, pokud je v tvojí distribuci RT jádro, můžeš zkusit, ale není to nutné
S těmi ligaturami nepomůži, už jsem v tom nějaký rok nic nedělal, každý začátek je těžký, zkus se nejprve něco dozvědět o správě Linuxu. potom budeš mít snažší něco na počítači rozjet. Když jsem si v roce 1999 pořídil první PC (Debian 2.1), tak Resagarden 1.0 byl jediný sequencer/notator pro Linux, co jsem tam měl, o nějakém HDR jsem mohl akorát snít.
Dnes je všechno mnohem dál, ale na úrovní OSX a Windows to stále ještě není. No pokud nechceš Windows, tak Mac OSX je celkem dobrý UNIX, a špičková platforma pro muziku
Pokud bys chtěl něco zkusit pod Linuxem, zkus raději na začátek nějakou speciální hudební distribuci jako je JAD (openSUSE), 64 Studio (Debian) nebo multimediální Ubuntu Studio. Všechny tyto distribuce mají na svých stránkách zajímavé návody, bohužel vše v angličtině.
export LANG=en_US.utf8 ; rosegardentakto spustíš v českém prostředí program s americkou lokalizací Pokud si v tom menu notového editoru něco nezapomněl, tak mi tam chybí položka, odpovídajíci anlické Phrase. Používám Rosegarden 1.7.0, tedy aktuální verzi.
Já se budu celé roky dřít s angličtinou, abych si mohl přečíst nějaký návod a kdo ví, co ještě budu potřebovat, a nakonec zjistím, že to zase nefunguje.Myslíš, že k ničemu jinému ti angličtina nebude? Není to dnes tak trochu samozřejmost? Btw, na tomto potrálu se jistě najdou tací, kteří začínali s počítači v době, kdy žádná nebo skoro žádná česká dokumentace prostě nebyla. V kterémkoliv oboru lidské aktivity (i v hudbě) dřív či později narazíš na to, že od určité úrovně detailnosti nahoru nebudou informace dostupné ve tvé mateřštině.
Pokud neovládáte HTML, doporučuji si přečíst rychlokurz.. Text musí být HTML validní, proto znak menšítka či většítka zapisujte takto: < jako < a > jako >. Dalším častým problémem je, jak vložit výpis logu či konfigurační soubor. V tomto případě váš text vložte mezi značky PRE, které zachovají formátování.Prostě s takovým přístupem není linux pro tebe.
Bude to znít pateticky, ale když jste došel až sem, byla by to škoda se na to vykašlat, některé netriviální věci už jste pochopil. Nějaký informatický antitalent jistě nejste, když jste nikdy předtím s počítačem nepracoval, rovnou jste se pustil do Linuxu a dopracoval se tak rychle až k editaci konfiguráků v /etc/. Takže doporučuji víc trpělivosti a studia dokumentace (technická angličtina není těžká, zvyknete si rychle i když jinak anglicky nečtete).
Tady vám možná informatici budou říkat, že vám to jde pomalu, ale oni mají profesionální deformaci, třeba měsíc potom co Linux prve viděli už si psali bash skripty, to já studuji FF a věřte že v Linuxu mi trvalo měsíce, než jsem si třeba troufl kopírovat soubory příkazem v konzoli:) a to taky nejsem naprostý technický anitalent, takže ono je to relativní, nevěřte hned že Linux není pro vás.
/etc/security/limits.conf
to co už jsem tu napsal, tak by měl jít spustit Jack v realtime režimu i pro uživatele (stačí vanilla jádro 2.6.x, realtime patche nejsou nutné).
Pokud si svoji distribuci nedovedeš pro hudbu upravit sám (jsou optimalizované buď pro servery, nebo pro běžný desktop, nikoliv pro hudbu), tak je rozumnou volbou ditribuce, kterou zmiňuješ. Kdybych si sám nedokázal upravit SUSE, tak bych šáhnul po JAD.
/etc/security/limits.conf
jsem vložil, ale protože to nepomohlo a stále nešel Jack spustit v RT režimu, tak jsem ten text zase odstranil.
Sound server informational message: Error while initializing the sound driver: device: default can't be opened for playback (Device or resource busy) The sound server will continue, using the null output device.
/etc/security/limits.confposlední řádky opravil na
@audio - rtprio 99 @audio - nice -10Potom jsem zkontroloval, že jsem členem skupiny audio. Když jsem pak spouštěl jack v RT režimu, šlo to, ale rosegarden zase není slyšet a při zastavování rosegardenu se mi hlásilo to, co jsem v předchozím příspěvku napsal. Dneska jsem počítač zapnul znovu, pustil jsem Jack v RT režimu, potom pustil Rosegarden a objevilo se hlášení:
Rozlišení časovače systému je příliš nízké. Aplikace Rosegarden nemohla najít zdroj časování s vysokým rozlišením pro správný výkon MIDI. To může znamenat, že používáte linuxový systém s nastavením rozlišení časovače v jádře (kernel) na příliš nízkou hodnotu. Více informací získáte u svého distributora Linuxu.A zase není slyšet rosegarden. Co mám dělat? Členem skupiny audio jsem.
/etc/security/limits.confjsem předělal na
@audio - rtprio 90 @audio - nice -15 @audio - memlock 4000000Potom jsem zkontroloval, jestli jsem členem skupiny audio a jsem. Potom jsem spustil Jack v RT režimu, šel. Potom jsem pustil Rosegarden a ten mrzák mi zase hlásí
Rozlišení časovače systému je příliš nízké. Aplikace Rosegarden nemohla najít zdroj časování s vysokým rozlišením pro správný výkon MIDI. To může znamenat, že používáte linuxový systém s nastavením rozlišení časovače v jádře (kernel) na příliš nízkou hodnotu. Více informací získáte u svého distributora Linuxu.Zase nejde v Rosegardenu nic slyšet. Při ukončení Rosegardenu mi ten kripl hlásí:
Sound server informational message: Error while initializing the sound driver: device: default can't be opened for playback (Device or resource busy) The sound server will continue, using the null output device.Předtím, jak jsem dodělal ty řádky v tom souboru, tak se mi v konzoli, ve které jsem měl jako root spuštěné kwrite, nahlásilo:
ICE default IO error handler doing an exit(), PID = 6699, errno = 0Jak ten zmetek mám spravit?
Tiskni
Sdílej: