Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Chtel bych vedet, jak se to dela spravne. Procetl jsem par Bash Programming Howtos, ale nejak jsem nenasel odpoved.
Chci dosahnout aby mi funkce vratila hodnotu.
Vetsinou jsou vsude priklady, jak vratit ciselnou hodnotu, ale to nepracuje na string.
Zajima me tedy, jak vratit string/character hodnotu z funkce a jestli je to dobra practice?
Zda se vam, ze to delam spravne nebo ne:
#!/bin/bash f_change () { local changedWord="" echo -e "give me word: " read changedWord echo $changedWord eval $1=$changedWord } test="super" echo -e "var before: $test" f_change test echo -e "Returned from function: $test"
eval…
napište:
test "$1" = "$changedWord"Návratová hodnota funkce či jiného příkazu se ukládá do proměnné
$?
, můžete ji přidat do posledního výpisu. Pravdivost je trochu neobvykle reprezentována hodnotou 0
a nepravdivost 1
. Je tomu tak proto, že nula je návratovým kódem příkazů provedených úspěšně, zatímto nenulové hodnoty značí nesplnění úkonu, chybu.
Samozrejme je to zjednoduseny priklad. Jen me zajima, jak pasnout string a return string. Protoze u ciselnych hodnot se pouziva return, ale to na string nejak nefungovalo.
Jo jeste bych se chtel zeptat, proc "test". Jakou to ma funkci. Kdyz me odkaze na cteni, tak je to ok. Nic takoveho jsem na webu nenasel. Hledal jsem "bash programming function".
Mozna jeste jaky je rozdil v eval a test v tomto pripade. Vsechny ukazky scriptu co jsem nasel uvadely jen eval.
To je proto, že jsem si neuvědomil, že chcete, aby funkce vracela řetězec. Po té mnou navrhované změně by funkce porovnávala zadaný parametr s řetězcem získaným ze standardního vstupu, což je něco úplně jiného. Vracet řetězec není možné. Jednou z cest je to, co už tu bylo psáno:
function vstup() { echo -n "Zadej něco: " 1>&2 read str echo $str } HODNOTA="$(vstup)" echo "Byl zadán tento řezězec: \"${HODNOTA}\""
Je třeba přesměrovat první echo na chybový výstup, protože funkce na standardní výstup pošle načtenou hodnotu.
Postupovat lze samozřejmě i jinak, totiž „změnit hodnotu proměnné“.
function vstup() { echo -n "Zadej něco: " 1>&2 read $1 } vstup HODNOTA echo "Byl zadán tento řezězec: \"${HODNOTA}\""
function test(){
echo "result"
}
local v=$(test)
Na spouste webech se pise prave pres tu globalni promenou. Ale to se mi zda dost neprakticke. Chci mit funkci univerzalni, bez toho aniz by byla zavisla na globalni promene. Ale nevim jestli se to v Bash programovani da. Teda asi jo, viz muj priklad, ale nevim, jestli je to OK.
V C, Jave, atd, je normalni pasnout a vratit promene.
Nejsem velky programator, ale na vejsce jsem pres to prosel.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
f() { return $1 } f 5 [[ $? == 5 ]] && echo huraalebo ako radi kolega pnemec vyssie. Bash bezne nerozlisuje medzi textovou a ciselnou hodnotou. Preto mi v prikalde funguje test $? == 5 (textove porovnanie) a fungovalo by aj $? -eq 5 (cislene porovnanie). V podstate vsetko je text (ak nie je deklarovane inak), dokym sa k tomu neprisutpuje ako k cislu. Doporucujem man bash.
Dovolim si s vami nesouhlasit
Priklad, ktery jste uvedl plati jen pro ciselne hodnoty. Vyzkousejte si pasnout do funkce nejake slovo a return to nevrati.
Prave proto se tu ptam. Na internetu jsem toho precetl furu, ale moc nic nemuzu sehnat, protoze vsude jsou priklady jen na ciselne hodnoty.
Samozrejme to co jsem napsal je jen zjednoduseny priklad priklad.
Jedine co jsem nejak dal dohromady, je to co jsem tu napsal jako priklad. Proto jsem se zeptal jestli je to spravne, nebo jestli se to da udelat nejak lepe.
Co takhle, kdyby jste si to vyzkousel . Jinak diky za snahu.
Funkce může vracet pouze celočíselnou hodnotu, pro přirovnání je to asi stejné jako kdyby jsi chtěl, aby návratová hodnota programu byl řetězec. Dívej se na to tak, že Bash funkce je program a její návratová hodnota informuje o jeho úspěšném/neúspěšném ukončení.
Jinak jak Ti radí výše, lze získat i řetězec pomocí echo.
Co se týče hledání a příkladu, tak ten je přímo tady na Ábíčku Funkce a příkazy
f() { echo $1; } A=$(f xxx) echo Return code: $? echo Return value: $A
Tiskni
Sdílej: