Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Video z digi-foťáku konvertuji v Avidemux do Xvid/mp3(LAME). Občas se mi ale stává, že někdy výstup na TV je zpomalený (není trhavý). Přehrával jsem jak z vypáleného DVD, tak z SD-karty na přehrávači Philips. V počítači ve VLC-přehrávači to běží normálně.
Které jsou klíčové parametry v nastavení kodeku Xvid? Co mi doporučíte změnit vůči defaultnímu nastavení? Nebo mám používat jiný kodek?
Jedná se o digi Casio Exilim EX-P505 a nastaveni má HD (mpeg4) se 30 snímky/sekunda. TV je Philips CRT 100Hz. Zkusím změnit bitrate.
Spíš jsem hledal radu jak nejlépe univerzálně a současně perspektivně archivovat video-záznamy. MPEG-2 DVD je asi univerzální, ale myslím, že už se s ním moc nepočítá.
Až dnes mohu uvést výpis AVI Casio Exilim EX-P505 z Avidemux:
Video
Codec 4CC: M4S2
Image Size: 640x480
Aspect Ratio: 1:1
Frame Ratio: 29,969 fps
Frame Count: 706 frames
Doinstaloval jsem z přiloženého CD program Ulead Movie Wizard SE VCD a světe div se on vůbec neumí MPEG-4, což je FourCC (microsoftí MPEG-4), jak výše uvádí J. M. Přiložený Ulead Movie Wizard umí jen MPEG-1 a MPEG-2, jak uvádí v dokumentaci (foťák jsem koupil z druhé ruky, je dobrý pro moji potřebu, a tak reklamece po třech letech asi nemá význam).
Může mě J. M. nebo někdo jiný poradit nějaký dobrý odkaz na formát Matroska, abych ho vyzkoušel? A půjdeme mi v standardních přehrávačích pro TV, které umí Divx?
Provedl jsem příkaz
mencoder -ovc copy -oac copy -ffourcc DX50 vstup.avi -o vystup.avi
ale nejde mi v TV zvuk, protože je dle výpisu:
audio codec not supported
Zvuk je IMA ADPCM a DVD-přehrávač Philips ho nepodporuje.IMA ADPCM
Lze příkaz modifikovat na převod zvuku mp3?
Tudíž zatím nemohu posoudit, zda už obraz není zpomalený a vše je OK.
Tiskni
Sdílej: