Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Vzhledem k tomu železu bych doporučoval současny testing(lenny), protože je zmražený a brzy z něho bude stable. Pak se ho tedy podržet a přejít na stable.
Jak zajistím přechod na stable, když teď nainstaluji současný testing (Lenny)? Stane se to automaticky nebo si musím hlídat, kdy bude Lenny prohlášen za stable?
Můžu vědět důvod přechodu z Ubuntu na Debian? Já např. jsem před nedávnem naopak přešel z Debianu (testing) na Kubuntu.
Stable verze má odzkoušené programy, ale na nový hardware těžko půjde nasadit. Na novém stroji to nerozpoznalo ani diskový řadič, natož síťovou kartuProgramy a hardware spolu nesouvisí. Jestli něco rozpozná/nerozpozná diskový řadič, závisí na jádře. A proto existuje etch-backports, kde se nechá najít novější jádro pro novější hardware se zachováním stability programů.
Jestliže má však uživatel k dispozici jediný počítač, může nastat komplikace, protože nemá přístup na net.Jestliže je to server, tak bych si tipnul, že tam přístup k netu bude. K čemu by ten server jinak byl? (A pokud opravdu na net přístup nemá, tak je úplně jedno, kterou verzi si tam kdo dá, protože ho aktualizace nemusí moc zajímat.)
musis mit jadro, ktere umi pracovat s vice nez jednim procesorem, vetsinou byva oznaceno -smp. Etch ma i takove v repozitari. Jestli mas jadro s podporou vice procesoru poznas mimo jine podle vypisu z /proc/cpuinfo, kazde jadro by tam melo byt vypsane.
Musim te upozornit, ze byva dobrym zvykem zakladat pro nove a nesouvisejici dotazy nove poradny. Jednak to ulehci hledani lidem se stejnym problemem, druhak to nezneprehlednuje puvodni poradnu. Dik
Tiskni
Sdílej: