Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
tar -czf ~/Desktop/mujarchiv.tar -C /cesta/ke/slozce/s/daty *.xmlMyslel jsem, že tohle vytvoří archiv na ploše, ve kterém budou všechny xml soubory z adresáře z -C. Ale takto to nefunguje :( Může mi to prosím někdo vysvětlit ? Já jsem z toho taru nějak mimo.
Usage: tar [OPTION...] [FILE]...Hint: nejdřív přepínače, pak soubory. Takže zkus spíš něco jako:
tar -C /cesta/ke/slozce/s/daty -czf ~/Desktop/mujarchiv.tar souboryProblém bude s tím *.xml, to totiž nebude takhle jednoduchý. Jde o to, že shell provede substituci ještě než se ten příkaz spustí...
tar -C ~/ -zcvf test.tar $(cd && ls *.png)ale je to naprostá hrůza, která nefunguje když označí velkou spoustu souborů.
find
: cd /cesta/ke/slozce/s/daty/ && tar -czf ~/Desktop/mujarchiv.tar `find -name '*.xml' -type f -print`
Navíc mě později napadlo, že to nebude fungovat jakmile bude v názvech souborů mezera, ale zas kdo by něco takovýho dělal, že...
Už jsem pár takových viděl…
Navíc mě později napadlo, že to nebude fungovat jakmile bude v názvech souborů mezera, ale zas kdo by něco takovýho dělal, že...No právě
cd /cesta/ke/slozce/s/daty/ && find -name '*.xml' -type f -print0 | xargs -0 tar -czf ~/Desktop/mujarchiv.tarBohužel je zde omezení maximální délky příkazového řádku, viz.
xargs --show-limits
Bohužel je zde omezení maximální délky příkazového řádku, viz.No, právě že tohle taky není zrovna ideální rešení, protože tohle není tak docela pravda. On totiž xargs v případě potřeby (překročení tý max. délky) spustí ten příkaz na víckrát...xargs --show-limits
No, právě že tohle taky není zrovna ideální rešení, protože tohle není tak docela pravda. On totiž xargs v případě potřeby (překročení tý max. délky) spustí ten příkaz na víckrát...Jenže to také není tak úplně pravda, viz man xargs:
-x Exit if the size (see the -s option) is exceeded.
Ono to funguje, jenže to děláš špatně. Hned první řádek v helpu říká: Usage: tar [OPTION...] [FILE]... Hint: nejdřív přepínače, pak soubory. Takže zkus spíš něco jako: tar -C /cesta/ke/slozce/s/daty -czf ~/Desktop/mujarchiv.tar soubory... ale houby, -C je samozrejme taky jenom dalsi option (prepinac), takze ho ma uplne spravne pred seznamem souboru (*.xml) Problem je v tom, ze to *.xml vyhodnoti uz shell a tar dostane uz prikazovou radku, kde misto *.xml je soubor1.xml, soubor2.xml, soubor3.xml... Jenze ten shell to samozrejme dela v aktualnim adresari, a ten parametr -C zpracuje az tar. Shell o nem nevi kdyz expanduje *.xml. Mozna by bylo nejjednodussi do toho adresare predtim vlezt normalne pomoci cd.
ale houby, -C je samozrejme taky jenom dalsi option (prepinac)Jo, já vím...
takze ho ma uplne spravne pred seznamem souboru (*.xml)Hmm, máš pravdu. To jsem nezkoušel, tak jsem automaticky předpokládal, že je problém v tomhle... Tak se omlouvám. Jinak ta expanze, to je mi jasný, o tom jsem psal taky.
Tiskni
Sdílej: