Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Google představil novou doménu nejvyššího řádu: .meme. Viz například knowyour.meme nebo find.meme.
Rad bych desktop system bootval jen z USB disku (vyjde na 300,-, nemusim rozdelavat bednu a vubec). Slax je sice skvely, ale na rw mediu "moduly" nejsou potreba a je zbytecne prijit o vyhody klasickeho balickovaci systemu.
Na druhou stranu kdyz na USB nainstaluje klasickou distribuci (fedora/ubuntu/kamaradi) tak odhaduji ze vzhledem k pomalosti media se budou zbytecne dlouho poustet aplikace.
Zajimalo by me optimalni reseni. Pridat do init scriptu neco ve stylu mount -o bind / ...; find ... -exec ..? Nejaka spec. verze velke distribuce pro tyto ucely? Neresit? diky!
S klasickou instalaci kdy v koreni flashdisku se nachazeji adresare /root/, /dev/, /etc/ ...... bych nepocital - bude tam obrovske mnozstvi malych souboru ke kterym je velmi pomaly pristup (na flashdisku).Zase takova tragedie s rychlosti z flash to neni, jak uz jsem psal. Na stare Kingston 2GB USB flashce jelo Gentoo celkem pouzitelne a to v portage tree je nejakych souboru. Zkousel jsem to taky treba pres microSD z telefonu v SD adapteru a to bylo opravdu nepouzitelne - 50 kB/s ... Spis by me zajimalo jak by takova flaska se systemem na ext2/3 dlouho vydrzela nez by nasbirala tech 10k zapisu na bunku...
Právě se mi podařilo "překopírovat" na USB Flash disk (8GB) Kubuntu. Je to opravdu pomalejší než z pevného disku, ale ne zas tolik, aby s tím nešlo normálně pracovat. "Návod" na vytvoření.
Tiskni
Sdílej: