Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Rad bych desktop system bootval jen z USB disku (vyjde na 300,-, nemusim rozdelavat bednu a vubec). Slax je sice skvely, ale na rw mediu "moduly" nejsou potreba a je zbytecne prijit o vyhody klasickeho balickovaci systemu.
Na druhou stranu kdyz na USB nainstaluje klasickou distribuci (fedora/ubuntu/kamaradi) tak odhaduji ze vzhledem k pomalosti media se budou zbytecne dlouho poustet aplikace.
Zajimalo by me optimalni reseni. Pridat do init scriptu neco ve stylu mount -o bind / ...; find ... -exec ..? Nejaka spec. verze velke distribuce pro tyto ucely? Neresit? diky!
S klasickou instalaci kdy v koreni flashdisku se nachazeji adresare /root/, /dev/, /etc/ ...... bych nepocital - bude tam obrovske mnozstvi malych souboru ke kterym je velmi pomaly pristup (na flashdisku).Zase takova tragedie s rychlosti z flash to neni, jak uz jsem psal. Na stare Kingston 2GB USB flashce jelo Gentoo celkem pouzitelne a to v portage tree je nejakych souboru. Zkousel jsem to taky treba pres microSD z telefonu v SD adapteru a to bylo opravdu nepouzitelne - 50 kB/s ... Spis by me zajimalo jak by takova flaska se systemem na ext2/3 dlouho vydrzela nez by nasbirala tech 10k zapisu na bunku...
Právě se mi podařilo "překopírovat" na USB Flash disk (8GB) Kubuntu. Je to opravdu pomalejší než z pevného disku, ale ne zas tolik, aby s tím nešlo normálně pracovat. "Návod" na vytvoření.
Tiskni
Sdílej: