Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
FUD o Debianu v dotazu Ti moc nepomůže, protože může odradit lidi, kteří by Ti jinak velice rádi pomohli, takže příště víc přemýšlej nad tím co píšeš...
Samba Server Configuration in Debian
File Server Configuration in Debian Using Samba
Co se týče sdílení mechaniky, tak proč nevyužít vzdálený přístup s podporou X a pálit můžeš samozřejmě i v Debianu pomoci GUI K3B. Mrkni se na článek Vzdálený přístup i z Windows.
Nevidím důvod sdílet vypalovací mechaniku přes Sambu. Ve Windows lze provozovat vzdáleně jak SSH, tak i Xové aplikace. Stačí zadat do Googlu XMing a řešení je na světě.
Linuxový klient jednoduše spustí SSH a přes něj vzdáleně K3B. (Nebo jiný grafický vypalovací program dle volby.) Klient s Windows udělá totéž, jen si napřed uschopní XMing, že jo...
Nastavit SSH na serveru tak, aby se správně forwardoval protokol X, je jen otázkou zběžného studia manuálových stránek. Pokud jde o klienta, pro programy Putty a XMing je spousta pěkných howto.
Tiskni
Sdílej: