Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
fixmbr
Není to DOS, ale standardní windowsový „shell“. Uvozovky tam mám proto, že standardním UNIXovým shellům nesahá ani po kotníky.
Kromě fixmbr
je potřeba taktéž fixboot
. Tyto dva příkazy by měly dát situaci do pořádku. Překvapuje mě, že instalátor Windows XP tyto záležitosti nevyřešil. Hlavně že umí klidně zničit funkční bootloader, ale sám sebe pořádně nainstalovat nedokáže...
dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=4(ale opravdu to smaze vsechny oddily na tom disku, takze leda v pripade, ze tam skutecne nejsou zadne dulezite data) a po naslednem pouziti Acerich nastroju uz asi nebude problem s grubem - ta instalacka si zrejme myslela, ze tam uz zavadec/system je a proto ho neprepsala.
Upřímně řečeno, mám tu zkušenost, že 99% WiFi chipsetů v Linuxu funguje. Dokonce i spousta chipsetů 802.11n už se dá v režimu klienta normálně používat. Kdybys například vytvářela přístupový bod, který poskytuje zároveň WPA2-EAP-TLS a WPA2-PSK, mohlo by se stát, že s tím budou potíže. (Popsané protokoly mám teď doma na serveru, takže vím, že to není snadné.) Nicméně v režimu klienta to prostě fungovat musí.
Můj ryze osobní názor: Než se vracet k 8 let starému systému, možná je lepší podrobně popsat ten problém zde na fórech. Například já osobně bych neměl problém poradit Ti s tím. Vždyť jednu WiFi síť provozuji a k pěti se připojuji pravidelně jako klient. Jen jde o to nenechat se odradit takovým detailem a prostě to vyřešit. Z poznámky typu „nefunguje WiFi“ nelze vytušit, zda se jedná o potíže s modulem pro kernel, který například v distribučním kernelu není, nebo zda selhal wpa_supplicant, třeba kvůli špatnému nastavení, nebo zda náhodou nenastal problém až v poslední fázi, tedy například s DHCP. Abych tohle mohl odhadnout, potřeboval bych víc detailů.
Možná by leckdo z místní komunity byl ochoten zajít až tak daleko, že by se Ti na systém koukl přes SSH a pokusil se uhodnout, o jaký problém se jedná.
Ještě bych rád přičinil peprnou poznámku. Když někomu nefunguje WiFi ve Windows (a historka WiFi + Vista + BSOD je velmi známá), prostě si v pohodě zanadává na Billa a pak to jde nějak řešit, ať už sám nebo s něčí pomocí. Kupodivu v Linuxu tento přirozený přístup nějak selhává. Možná kvůli strachu z neznámého, možná proto, že průměrná vzdálenost k nejbližšímu linuxovému expertovi je neúměrně větší než k Frantovi Klikačovi odvedle.
Kdysi pradávno jsem nainstaloval Windows XP na notebook. Po instalaci nefungovala síťová karta, WiFi karta ani zvuková karta a dočkal jsem se VESA grafiky 800x600 s 256 barvami. Touchpad fungoval jako PS/2 myš, bez jakýchkoliv rozšířených funkcí. (Každý nechť třikrát hádá, zda fungoval infraport, PCMCIA slot nebo ACPI tlačítka...) Tohle je teprve ta správná katastrofa! Že v Ubuntu z těchto všech věcí selže jedna, bych nepovažoval za skutečný problém.
Jinak se musím připojit k výše uvedené poznámce jednoho z kolegů: Zkus si prosím vymyslet jiný nick. Ten současný působí hodně divně.
ms-sys -m /dev/sdareboot a mělo by to běžet :) Případně ještě jedna reinstalace windows. nutno podotknout, že druhá varianta je smrtí pro data na disku. Pokud by ani to nepomůže, pak opět live distribuce linuxu (tentokrát lhostejno jaká) a příkaz
dd if=/dev/zero of=/dev/sdanechat běžet pár vteřin, pak přerušit ctrl-c a přeinstalovat windows. Ale musím se přidat k ostatním a to hned dvakrát: 1) "úplná blbka" je fakt hloupej nick a fakt nesedí ;) 2) neutíkej od Linuxu tak snadno, ta wifi určo půjde vyřešit nějak rozumě, případně se problém časem vyřeší "sám" - zkus třeba počkat na nový ubuntu 8.10, tam třeba už fungovat bude a kdyby ne, napiš sem dotaz, on už se někdo objeví,kdo Ti s tim poradí (osobně už sem taky pár wifin na ubuntu rozběhával a pokud nemáš zrovna velkou smůlu, tak je to práce na pár minut...) -miky
A už vůbec nechápu proč by oprava MBR záznamu na disku měla být nelegální.Přepsání MBR nelegální není, ale pokud má jen nějaké brandované instalační CD od výrobce, které žádnou konzoli nemá, pak půjčení a použítí jiného CD s Windows už nelegální je. -m.
že linuxáři jsou nafoukaný kreténi... Naštěstí snad jen někteří.
Tiskni
Sdílej: