Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Být vámi, tak bych je určitě otestoval -- viz třeba Memtest86 . Jinak: Jestli jsou ty paměti různých značek, tak by zakopaný pes mohl být v tom.
Zapojím ty dvě z toho páru dohromady a mám jen gigaAha, takže deska je nepodporuje.
tj. jede jen jedna.Právě že jedou oboje. Akorát tím, jak se bloky překrývají a jedna je pomalejší, tak nejsou synchronní, tudíž to padá na držku. Zkus si pohrát s nastavením banek v BIOSu. Jestli máš v manuálu k desce napsáno, že tyto paměti jsou podporované, pak to půjde nastavit. Jak jsi vůbec zjistil, že jsou podporované? Moje domácí deska třeba chtěla jen jednostranný, který byly o nulu dražší…
zcat /proc/config.gz | grep CONFIG_HIGHMEMpak sem napis co ti prikaz vypsal, at vime zda je to opravdu tim.
cat /boot/config-2.6.24-1-486 |grep CONFIG_HIGHMEM
dává:
# CONFIG_HIGHMEM4G is not set # CONFIG_HIGHMEM64G is not set
cat /boot/config-2.6.24-1-486 |grep HIGHMEM
dává ale stále
CONFIG_NOHIGHMEM=y # CONFIG_HIGHMEM4G is not set # CONFIG_HIGHMEM64G is not setJak je to možné?
cat /boot/config-2.6.26-1-686 |grep HIGHMEM
# CONFIG_NOHIGHMEM is not set CONFIG_HIGHMEM4G=y # CONFIG_HIGHMEM64G is not set CONFIG_HIGHMEM=y # CONFIG_DEBUG_HIGHMEM is not set
config
u obou verzí).
Co se celého problému týče, řekl bych, že problém bude v hardwaru, že se ty paměti mezi sebou prostě neshodnou - u staršího hardwaru to IIRC nebylo nic neobvyklého.
The mainboard provides 3 slots for 184-pin DDR SDRAM DIMM (Double In-Line Memory Module) modules and supports the memory size up to 3GB. You can install PC3200/DDR400, PC2700/DDR333, PC2100/ DDR266 or PC1600/DDR200 modules on the DDR DIMM slots. Please note that the mainboard supports only one DDR400 DIMM.
Tiskni
Sdílej: