Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
potrebuju neco pro malinkatou stavebni firmicku (kresli maly veci jako rodinny domky a panelaky jen 2D)
musi to umet stavarsky koty a kdyby to bylo v cestine bylo by to fajn
musim se vejit do 50000
Jen tak nahodou sem zkusil, co treba tohle?
http://www.cycas.de/
Taky bych doporucil qcad. Free verze je bohuzel trochu nepouzitelna - ma dost neprijemne bugy v ovladani. Komercni verze stoji par stovek a da se koupit pres paypal.
Pri rekonstrukci bytu jsem to pouzil na zakresleni rozvodu elektriny, vody.. Ty manici meli hroznou radost, ze prej vidi projekt tak 2-3x za rok. QCAD ma export do PDF, bohuzel z nej padaji moc velky PDF-ka, ktery se nedaji poslat mailem.
jj na 2D doporučuji QCad profi verzi...
jinak je tu ještě ten cycas(pro stavaře) a pak je tu i ArCAD
Kde jsi získal instalačku na ten ArCAD? ten by mi zajímal, i demo se musí kupovat, takže jsem ho nezkoušel
jinak medusa je v pohodě, sám jsem s ní udělal pár výkresů do školy a instalace je taky v klidu viz > http://wiki.ubuntu.cz/CAD programy
btw o tom ArCADU, ten by mě fakt zajímal...
no mám ubuntu a ten návoad jsem dával na wiki, jak jsem dával odkaz, no stačilo naistalovat nějakou tu knihovnu a pak už jen tisk na virtuální pdf tiskárnu a bylo...
a teď mám otázku já, převedel jsem alienem to rpmko a za nějakou dobu se mi ho i povedlo nainstalovat, jenže to chce mysql (nainstaloval jsem) a je to v němčině a při každým spuštění to křičí něco s tím mysql, za boha ale nevím co, do toho ini souboru jsem napsal uživatele a i roota pro mysql, ale vůbec nic se nemění, nevíš jak to dostat do angl, popř jak na tu mysql?
Bricscad byla/je verze pro linux a mozna pod wine pobezi i windows verze
Zkuste se podivat na VariCAD.
Doporučuji AutoCAD LT na Windows. Stojí cca 35 000 bez DPH. Je to software, který se v tomto oboru používá a který bez problémů funguje.
AutoCAD je skoro blbost. To radsi 2D Solid Edge. Dokonce je i zdarma.
Nerad bych tě ranil, ale ve svém věku víš houby o tom, co se ve stavebnictví opravdu používá.
Ja netvrdim nic o tom, ze vim co se pouziva ve stavebnictvi. Ale zda se mi lepsi pouzit parametricky Solid Edge, ktery je navic zdarma narozdil od AutoCADu.
Pokud to myslite seriozne, chtelo by zodpovedet si aspon par otazek aby vas pak nehnali s rozzhavenym pohrabacem .
Z uvadenych SW jsou pouzitelne akorat CYCAS, IntelliCAD klony (BricsCAD, ProgeCAD), SolidEdge a Medusa, s ostatnim radeji vubec neztracejte cas. Osobne tento dotaz povazuji za provokaci a ne seriozni zadost o pomoc s CADem.
no jako řekl bych to jinak, pozor na QCad, vypadá to jako ořezávátko, ale rozhodně tam nepatří, dokonce zvládá otevřít poškozené dxf(dwg - převedené) lépe než autocad a jiní, Dále jak už tu padlo třeba Medusa je v naprosto v pohodě a na 2D má některé moc pěkné fce, ale nevém, jestli se ve stavařině použijí, jinak její dwf/dxf import je docela v pohodě, ale jak kdy...
spíše by se zakladatel měl vůbec ozvat s tím, jak si to představuje, pokud mu totiž opravdu stačí jen 2D a dxf, tak je třeba QCad ve své profiverzi hodně dobré řešení a to hlavně díky svg a nově izomterické projekci...
Akorat ze DXF neni v dnesni dobe nejvhodnejsim formatem pro vymenu CAD dat. Jo ozvat by se mel, jinak to skonci jako dalsi flame.
Slusnejsi vyrobci HW klicu delaji multiplatformni drivery. Minimalne Aladdin (klice HASP) a Safenet (klice Sentinel) maji drivery i pro Unix/Linux a ostatni vyrobci klicu jsou v mensine kterou nema cenu resit
Arcon je za ty prachy pekny bastl.
Maty na vás zvysoka kálí.
Malinkatá stavební firmička nekreslí ani rodinný domky, natož pak paneláky. Malinkatá stavební firmička nekreslí totiž vůbec nic. Pokud taková firmička čirou náhodou opravdu potřebuje něco nakreslit, jsou to nějaké minivýkresky, na které si patrně pořídí software pro Windowsy, protože o Linuxu nemá ani páru.
Pokud se ovšem nejedná o stavební firmičku, ale o projektovou firmičku, která projektuje stavařinu, není takové firmičce třeba radit na linuxově zaměřeném serveru, v čem má projektovat. Taková firmička to ví sama. Software bude nepochybně pro Windowsy a patrně k němu bude ještě nějaká specializovaná nadstavba.
Také mám pár známých
Projektantem může být jen ten, kdo má autorizaci, tj. vzdělání, praxi a kulaté razítko. Tedy kromě projektování nějakých přicmrndávek, na což stačí vzdělání a nějaká praxe. Vzdělání i praxe v oboru znamená taky se něco letem světem dozvědět o projektovém softwaru. O Linuxu se při takovém vzdělávání zrovna moc nehovoří.
Když tady tak odborně hovoříš o CADech, bylo by vhodné psát správně AutoCAD. Je to v našich končinách zdaleka nejrozšířenější projektový software pro stavební projekty. Dá se sice používat i jen tak, ale kdo se chce projektováním živit, udělá lépe, když si koupí nějakou specializovanou nadstavbu.
Geodeti pouzivaji Microstation kvuli jeho moznostem, zkuste pracovat v takovych souradnicich a s tolika mapovymi (rastrovymi) podklady v autocadu bez nadstaveb a zesilite z toho.
Mate pravdu v tom ze autocad je nejrozsirenejsi, ale zapominate na to ze bez cadkonu a jinych doplnku je to jen tupe a nepouzitelne 2D/3D prkno. Rovnez je nejcasteji kradenym CADem, protoze kazdy matlal si mysli ze jeho pouzitim se jako mavnutim kouzelne hulky, stane odbornikem. A za ty prachy co stoji autocad jsou i zajimavejsi reseni
Já na nadstavby nezapomínám, ale vy patrně neumíte číst.
Ta vaše zajímavější řešení by mě zajímala. Za ty prachy. Taky by mě zajímala ta stavební firmička, která kreslí malý věci jako rodinný domky a paneláky a nemá sama představu o tom, co by asi tak potřebovala.
Myslel jsem to jinak, nechce se mi rozepisovat, stejne nic neresime ani nevyresime.
Velky Acad stoji cca 120-140 tisic/licence bez mnozstevnich slev a supportu, navic multilicence v podani autodesku nejsou nijak extra zajimave. Uvedeny Acad nema modul pro krovy, stavebni detaily, knihovny symbolu, vizualizace, vykazy.... a to teprve zaciname. Zkuste si to doplnit potrebnymi cadkony, porad v teto cenove kategorii nic nevidite, nevidite ani ty mraky o rad levnejsich reseni s IntelliCad jadrem a doplnkovymi moduly? Kde hledate pokud to neni tajne? Zkuste computerdesign, sekce stavebnictvi.
Velký AutoCAD není zadarmo. A všechny ty nadstavby taky ne. Ale malá firmička nepotřebuje všechny nadstavby, které existují. Pokud se jedná opravdu o stavební projektování, tak stačí AutoCAD LT a Cadkon 2D. To je zhruba 70 000,- Kč bez DPH. To je sice víc, než bylo uvedeno v původním dotazu, ale jedná se o vyzkoušené funkční řešení.
Nevím, co bych se na Computerdesignu mohl asi tak dozvědět. Že mám používat programy AutoCAD, Microstation nebo Nemetschek. To vím i bez toho. Ale mohl by si to přečíst autor dotazu.
Nikdo nepsal zadarmo, psal jsem ze za ty prachy acad nenabizi nic co by bylo zajimave pro komplexni projektovou cinnost ve stavebnictvi. Puvodni dotaz byl na sw pro "projektovani domecku" a tedy krovy a schodiste potrebovat budete, pokud nejste masochista nevyhnete se ani vykazum a spouste dalsich. To co jsem psal, je proste zaklad bez ktereho se neda seriozne pracovat.
Ano, presne to na cdesignu najdete a na to jste se ptal v puvodnim prispevku "Ta vaše zajímavější řešení by mě zajímala.". Podivejte se, co nabizi napriklad Allplan Architektura plus (pripadne Architektura + modul krovy) za cenu holeho acadu resp. za polovinu, pripadne dnes popularni Intellicad s nejakou nastavbou ktery mate za mene nez 40 resp. 30tis.
Původní dotaz nebyl na projektování domečku, ale na CAD software pro malinkatou stavební firmičku, která kreslí pouze ve 2D malé věci jako třeba rodinné domy a paneláky (to je fakt velmi malá věc). Malinkou firmičku si rozhodně nepředstavuji jako komplexní projektovou firmu. Jestliže jste malinkatá projektová firmička, dostanete se pouze k malým věcem, na které nebudete potřebovat všechny nadstavby na trhu. Bude vám úplně klidně stačit mnou uvedený AutoCAD LT s Cadkonem 2D. Stejně tak vám ale bude stačit lacinější Intelicad alias BricsCad s nadstavbou RekonCAD (pokud je to pořád stejný RekonCAD, jako dříve). Allplan je taky dobrý, ale je dražší. Taky si můžete pořídit Revit. U Allplanu, AutoCADu a Cadkonu budete mít nějakou podporu, u RekonCADu nad AutoCADem to byl v poslední době dost problém. Určitě existují i jiná řešení, ale nemám čas se o všechna starat.
Mala firmicka (+-5 lidi) si zpravidla vsechno bastli sama aby "usetrila" a dela tedy vsechno co umi ve vlastni rezii, nebo si snad myslite ze si nechaji delat krovy nekomu jinemu? Psal jsem o 2-3 nadstavbach ktere jsou jinde samozrejmosti, pokud vim, jen cadkonu je na trhu asi desitka. Uvedena reseni jsou asi nejpouzitelnejsi, bez podpory jde koupit vsechny.
Znam asi 20 projektantu-zivnostniku a vsichni pouzivaji nejaky komplexni nastroj, ono se to vyplati nematlat vsechno "natvrdo" pomoci car ale generovat co se da.
Mate aspon matnou predstavu o narocnosti tohoto ukonu? A proc t delat, kdyz SW existuje, jen staci oslovit dodavatele? Ale to by tazatel musel opravdu chtit to nasadit a ne zalozit flame na tema CAD. Zacina to byt na zamceni
tak jsem zpět
----------------------
pro kolik lidi to ma byt 1-2
jak resi vymenu dat s partnery - vstupni a vystupni formaty a jejich verze dwg
co umi pouzivat uzivatele ubuntu + prno a papír
kolik licenci ma byt aktivnich a jak je budou vyuzivat 1
jak resi tymovou spolupraci nijak
jak budete resit knihovny symbolu (casto se to neresi, to bych pochopit) moc nových věcí najednou
------------------------------------
Malinkatá stavební firmička nekreslí ani rodinný domky, natož pak paneláky. Malinkatá stavební firmička nekreslí totiž vůbec nic. Pokud taková firmička čirou náhodou opravdu potřebuje něco nakreslit, jsou to nějaké minivýkresky, na které si patrně pořídí software pro Windowsy, protože o Linuxu nemá ani páru.
domků bylo asi 10, fasád na paneláky bylo taky kolem 10 o winech neí ani pára (prostě se při požadavku na počítač nahrál linux a od tý doby na tom fungujou)
------------------------
Projektantem může být jen ten, kdo má autorizaci, tj. vzdělání, praxi a kulaté razítko.
přesně o takovou osobu se jedná
-------------------
Ještě dotaz ke qcadu o který se tu hovořilo ten jsem kdysy zkoušel a neumělo to stavařský kóty (a v poslední diskuzi tady na fóru se to taky zmiňovalo je pravda, že byla skoro rok stará)
Ještě dotaz ke qcadu o který se tu hovořilo ten jsem kdysy zkoušel a neumělo to stavařský kóty (a v poslední diskuzi tady na fóru se to taky zmiňovalo je pravda, že byla skoro rok stará)No pokud byl problém jen s kótama (a případně s pár dalšíma drobnostma), tak by to neměl být problém dopsat.
ktera verze DWG, pripadne jak chcete resit jine formaty (podklady v dgn)?
jaky maji plotter? vetsina je sice v pohode, ale nefunkcni yjimka se najde i v dnesni dobe.
projektant a autorizovany inzenyr jsou dve naprosto rozdilne veci. Ten s kulatym razitkem je autorizovany inzenyr.
nabizi se tady vmware s windows a intellicadem, nebo primo jeho upraveny klon fungujici pod linuxem, pripadne kterykoliv z uvedenych linuxovych cadu (medusa, cycas). Qcad neni pro stavarinu pouzitelny ani nahodou, verte mi sleduju ho od jeho vzniku.
Podle popisu se nejedná o úplně čerstvého absolventa. Vůbec mu nezávidím tu nutnost učení se jiného způsobu projektování. Co se týče softwaru, snažil bych se nejít proti proudu. Doporučuji něco, co má lokalizaci, podporu a školení. Snažit se zajistit předvedení, demoverze. Uživatel by měl konzultovat se známými, spolužáky, co oni používají, co projektují a jak jim to vyhovuje.
zkoušel jste ten cycas?
doporučím vám buď profi verzi QCadu ( má rozhraní pro tvorbu scriptů, takže je možné část stavařských kót dopsat) plus + nějaký kovertor na DWG asi v nejlepším případě nějaký nový, pro win a spouštět pod wine, popř udělat skript který to prožene tímhle konvertorem a přeuloží do starého dxf a je hotovo...
nebo lepší řešení Cycas Pro 3D+2D a vizualizace od povray + konvertor a to samé
jinak proč konvertor, protože je levný a stačí na to, aby to šlo, jelikož v DWG se každý rok změní plno blbostí a nejsou zpětně kompatibilní... takže je lepší konvertor, než stále nakupovat nový CAD...
jinak konvertory používá plno firem;)
Tiskni Sdílej: