Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Docela se mi zalíbila myšlenka rychlejšího systému optimalizovaného pro architekturu i686 na úkor podpory starších. Zatím jsem našel pouze ArchLinux, který je takto postaven. Existují i další distra na stejném principu?
Ještě jsem zapoměl dodat, že bych chtěl optimalizaci pro i686, ale při zachování jednoduchosti, zejména v konfiguraci.
I já přispěju svou troškou do mlýna. Arch Linux a Gentoo nejsou jedinými distribucemi, které jsou optimalizované pro i686. Já používám distribuci Frugalware, a jsem dlouhodobě velice spokojen.
Je to distribuce vycházející hlavně ze Slackware a používá ke správě software pacmana Arch Linuxu. Více v mojem blogu nebo na http://www.frugalware.hostend.eu/.
Nejsou ty balíčky pro Frugalware nějaké starší a málo updatované? Od dob tvého blogového zápisu je nyní počet balíčků stále stejný. A je tam třeba jen dvojkový GIMP a OpenOffice.
Ale kdeže. Asi si špatně četl. Záleží na tom, jakou větev software si uživatel zvolí (další výhoda Frugalware). Jestli větev stable (číslovaná stabilní vydání), nebo větev current, která je velice aktuální a nové balíčky přibývají ve větvi current a s každým novým stabilním vydáním.
Takže já mám trojkové OpenOffice a i nový GIMP. Je jen trochu škoda, že se na Frugalware trochu zapomíná, protože je to podle mého soudu dobrá distribuce. Takže si se s tou zastaralostí a malým počtem balíčků dost spletl.
No nemusíš stahovat 14 CD, ani DVD. Postačí zcela jedno CD. Pokud znáš pacmana (jakože určitě dobře znáš), tak budeš jako doma a zbytek si postahuješ z netu.
Jako dobrou instalační metodu bych doporučil USB installer, či spíše ještě lépe utilitu UNetbootin, která se mi jeví jako nejpohodlnější řešení. V UNetbootin je i Frugalware, a můžeš si vybrat ze všech větví software. Stejně jako v Arch Linuxu je ale nejlepší nejdříve nainstalovat "base" systém a další software už tahat z netu.
Tak jsem nainstaloval, ale po bootu, když se asi chtěji spustit xka, zčerná obrazovka a nic. No jo, už to není tak jednoduché jak se zdálo. Jakým parametrem v GRUBU se dostanu do konzole?
Tiskni
Sdílej: