Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Instalace např. Ubuntu. Jinak dle mého pro tvé "běžné" potřeby 2 GB RAM stačí i bez swapu. Dobré je většinou použít toto. Pokud sem ale nechodíš často možná to ani nebudeš číst ..., člověk moc rád dělá zbytečnou činnost, to opravdu potěší, taková snaha hned na počátku. Jinak s rozvahou při čtení a do okamžiku skutečného zápisu rozdělení na disk se ještě pořád nic neděje. Možná by jsi měl raději vyzkoušet Wubi, ostatně ten je právě určen začínající skupině uživatelů. Hodně úspěchů.
Nebude chybět swap při hibernaci? Alespoň mě se tam ukláda paměť.
Pokud potřebuje suspend na disk, a nechce kvůli tomu vytvářet další oddíl, tak mu stačí, když si vytvoří swap v souboru na Linuxovém oddílu, při běžné práci se stejně nebude využívat.
U mě, byť s XP, to bylo tak, že jsem HDD v laptopu rozdělil na 2 partišny. Do první hodil XP a druhou part. jsem nechal jako "volné místo". Při instalaci jsem pak zvolil při dělení HDD "použít volné místo" a Linux si s tim poradil. Sám pozná, že jsou na HDD i widle a podle toho nastaví zavaděč. Po spuštění Linuxu dokonce budeš moct bez poblémů "hrabat" na oddíl NTFS. Jak to bylo s widlema a Linuxem, když se widle podělaly, nevím. Než stačily spadnout, dávno jsem se jich zbavil. :)
V instalátoru Vist vytvoř pouze odddíly pro Windows, zbytku si nevšímej a nech ho jako volné místo. Poté v instalátoru Linuxu toto volné místo využij a vytvoř oddíly dle potřeby.
Tiskni
Sdílej: