Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Tak jsem tu zase... Nainstaloval jsem základní systém Archu. Teď bych tam potřeboval dostat KDE 4.
Rozhodl jsem se tedy přes Pacman nainstalovat: kdebase, xorg-server (a všechny balíky které to nabídlo s nimi.)
Když zadám "startx" xka naběhnout, ale nedaří se mi spustit KDE... Z dřívějších verzí jsem byl zvyklý na přidání "kdm" do daemonů v rc.conf, ale tady to na mě při restartu huláká, že "KDM" nemám. Přitom "Pacman -Ss kdm" KDM vůbec nenajde. tak kde je chyba?
Za další- Potřeboval bych, který ovladač nainstalovat (a pak jak zapsat do xorg.conf) aby jel obraz.. Mesa? Nechce se mi instalovat nějaký propr. protože zítra budu měnit grafiku.
pacman -Sy kde xorgpotom to bude ok. Ohledne grafiky zalezi co mas za grafiku
Ale to mi nainstaluje všechen balast kde 4?
Grafika je to GF 2 Ti, ale zítra půjde pryč a místo ní GF 6600 GT. Takže bych potřeboval nějaký driver, aby šla akorát grafika
Tak teď pro změnu řeším perfektní věcičku- kdm je opravdu v balíku workspace, ale po startu Xek mi nejde klávesnice, ani myš.
sudo pacman -S xorg
, alebo tak nejakDá se během zavádění systému nějak vstoupit do "tty???" Zatím se mi to nepodařilo...
DAEMONS=(... dbus hal ...)
Tak dbus a hal jsem zapomněl přidat. Zkusím to a dám vědět... ostatní balíčky instalované mám
Tiskni
Sdílej: