Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Na jake skole se pise bakalarska prace to tohle tema?
Aspon za meho studia na VS platilo, ze pokud nekdo neco nevi, tak by mel alespon
vedet kde nebo jak si to najit....
nejde o to, ze bych si nedokazal zadat do googlu tohle tema... ale o tom, ze potrebuju na to i nejakou knizni literaturu a primo tohle tema moc po hromade v zadne neni... proto ten dotaz...
jinak ta skola je ČZU...
Abych pravdu řekl, původně jsem si neuvědomil, co vlastně bakalářka znamená, myslel jsem (podle zadání), že jde o seminárku. Ale jak už napsal Kozzi, každý máme jiný záliby. To zase já, jakožto letošní maturant, bych takovou práci asi nezvládl levou zadní, ale také mi to přišlo snadné.
To by me docela zajimalo podle ceho posuzujes obtiznost te prace, kdyz znas pouze nazev Pokud by bylo soucasti zadani napr. navrhnout a implementovat vlastni balickovaci system s urcitymi vlastnostmi (treba pro pouziti v distribuovanem prostredi), coz bych u BP/MP prace z hlediska obtiznosti predpokladal, tak mi to neprijde zrovna uplne easy
Neuvěřitelné co se dá nazvat bakalářskou prací! Je mi z tebe na blití . . .
Možná by bylo dobré se nejdříve zamyslet, než padají hrubá slova. Téma instalace aplikací v linuxu je velice široké a lze tam najít spoustu pěkných špeků. Dovedu si docela dobře představit i diplomku na vhodné podtéma na IT katedře - univezální instalační balíčky, nějaké zlepšení práce se závislostmi, distribuce binárních modulů (ala DKMS), atd.
Urcite by clovek mel psat o necem , o cem vi ze plne chape a umi problematiku rozebrat . Misto linuxu bych se spis zameril jen na cast . Vzdyt moznosti je dost treba IPTABLES a bezpecnost , by byla pekna bakalarska prace .
Urcite by clovek mel psat o necem , o cem vi ze plne chape a umi problematiku rozebrat .Ale no tak, tomu snáď sám neveríš! Všetky semestrálne, bakalárske, diplomové či doktorandské práce sa robia nie pre to, že daný človek je expertom v danej oblasti, ale preto, aby sa ním stal.
Misto linuxu bych se spis zameril jen na cast . Vzdyt moznosti je dost treba IPTABLES a bezpecnost , by byla pekna bakalarska prace .Otázka neznie "Prečo písať bakalársku prácu o [sub]systéme X?" ale otázka znie "Prečo nepísať bakalársku prácu o špecifikách inštalácie softwéru v Linuxe?"
Provokovat jsem neprisel, tedy alespon to nebylo primarnim cilem
Na prispevek mne upozornil kolega se kterym vedeme diskuzi na tema upadek (vysokeho) skolstvi.
Toto je, dle meho nazoru, dost vyrazny priklad tohoto upadku.
tady resite ze nekdo z vas neumi ani pouzit google a ctrl+c/ctrl+v pro zkompilovani 'bakalarske prace' a ja jsem dement, lol
Zkus popsat jak udelat ze zdrojoveho balicku RPM ci DEB, jak udelat vlastni repozitar, cislovani verzi, jak nainstalovat 32-bit sw na 64-bit pocitac(napr Stepmania), zavislosti atd :)
Doufam ze jsem pomohl
Mozna by nebylo od veci zverejnit alespon cast zadani a ne jen nazev prace. Z par slov muze clovek tezko soudit o cem ma prace pojednavat (tema je velice siroke) a tudiz je obtizne te nekam nasmerovat
Tiskni
Sdílej: