Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Ahoj, v CRONu jsem naprostá lama nyní bych ho rád využil na zálohy configuráků atd příkaz cp znám
Jen řeším následující. Co tedy zadat aby mi to fungovalo podle následujícího schématu:
Back (CRON+CP) /etc/apache/httpd.conf --> /home/backup/*JMENO SOUBORU (apache/httpd.conf)*-DATUM-HODINA.conf
Děkuji za odpověď Niobi
Ještě dodateček (mám tam chybku)
to jméno souboru by mělo být následující
/etc/apache/httpd.conf --> /home/backup/JMENO ZALOHOVANEHO (v tomto pripade tam bude 'apache_httpd.conf')-DATUM-CAS.conf
file="/etc/apache/httpd.conf"
cp $file /home/backup/$(basename $(dirname $file))-$(basename $file)-$(date +%F-%T).conf
Na prikaz .. Cron prikaz si uz spravim sam
..
Tohle je přesně co jsem měl na mysli, Děkuji
cp /etc/apache/httpd.conf /home/backup/apache_httpd.conf-$(date +%Y.%m.%d-%H:%M)
man date
cp
moze ist do skriptu a ten spustat z cron-u ...
aby to fungovalo v crone, netreba zabudnut escape-ovat znak percento.5 */3 * * * cp /etc/apache/httpd.conf /home/backup/apache_httpd-$(date +\%Y.\%m.\%d-\%H).conf
cp /etc/apache/httpd.conf /home/backup/http.`date '+%Y-%m-%d-%H-%M'`.confpokud jsem někde nepopletl malé a velké m a h. A magický adresář je
/etc/cron.hourly/
(teda alespoň na Fedoře).
no jasne tak tohle je presne duvod proc se lidi ktery neumeji urcite veci nezadavaji sem do poradny sve otazky, pac se vzdy najde nejaky "chytrak" s podobnym vylevem. Pokud vite tak se vyjadrete k tematu a nezakladejte Flame o tom ze nekdo neco neumi !!!
Klidně může. Echo date jsem také začal používat, až jsem experimentoval s různými formami zálohování.
Tiskni
Sdílej: