NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Reiserfs umí spojovat konce malých souborů do jednoho bloku, což jiný z linuxových filesystémů neumí. Takže třeba sto desetibajtových souborů obsadí jeden blok místo sto bloků, což je výrazně rychlejší (a navíc šetří místo).
Ext2 myslím umí vložit extra malé soubory přímo do inody, ale je to omezenější. Navíc ReiserFS spojuje konce i u souborů větších než jeden blok (myslím do 16kB velikosti). ReiserFS by měl vyjít lépe.
U Ext2/Ext3 je navíc problém s pevným počtem inod - při spoustě malých souborů by mohly dojít, pokud se na to nemyslí už při spuštění mke2fs. Také je potřeba se ujistit, že jsou zapnuté indexy na adresářích, jinak budou problémy u adresářů s hodně velkým počtem souborů (ReiserFS je má automaticky).
Zkrátka: na danou úlohu bych použil ReiserFS.
Myslím, že něco podobnýho dělá btrfs, kterej je taky hodně dobrej. Nevím jestli je to přesně tohle, ale taky dost šetří místem. 220 MB malých souborů mělo na ext4 asi 650 MB a na btrfs 250 MB...Reiserfs umí spojovat konce malých souborů do jednoho bloku, což jiný z linuxových filesystémů neumí. Takže třeba sto desetibajtových souborů obsadí jeden blok místo sto bloků, což je výrazně rychlejší (a navíc šetří místo).
Plus 1 pro ReiserFS (nikoliv Reiser4). Od tý doby, co ho používam pro /var sem zaznamenal znatelný zrychlení práce se systémem..
"nikoliv Reiser4 " píšu jen pro to, abych předešel případným nedorozuměnín - s Reiser4 nemam žádný zkušenosti.
-miky
Tiskni
Sdílej: