Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Byla vydána nová major verze 5.0 účetního softwaru GnuCash (Wikipedie). Ve formátu Flatpak je již k dispozici na Flathubu.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Alwa's Awakening (ProtonDB).
Byla vydána verze 3.28.0 2D CAD (computer-aided design) softwaru QCAD (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu.
Změna ve vedení společnosti SUSE. Dosavadní CEO Melissa Di Donato odstoupila. Od 1. května je novým CEO Dirk-Peter van Leeuwen, bývalý Senior Vice President a General Manager ve společnosti Red Hat.
Reiserfs umí spojovat konce malých souborů do jednoho bloku, což jiný z linuxových filesystémů neumí. Takže třeba sto desetibajtových souborů obsadí jeden blok místo sto bloků, což je výrazně rychlejší (a navíc šetří místo).
Ext2 myslím umí vložit extra malé soubory přímo do inody, ale je to omezenější. Navíc ReiserFS spojuje konce i u souborů větších než jeden blok (myslím do 16kB velikosti). ReiserFS by měl vyjít lépe.
U Ext2/Ext3 je navíc problém s pevným počtem inod - při spoustě malých souborů by mohly dojít, pokud se na to nemyslí už při spuštění mke2fs. Také je potřeba se ujistit, že jsou zapnuté indexy na adresářích, jinak budou problémy u adresářů s hodně velkým počtem souborů (ReiserFS je má automaticky).
Zkrátka: na danou úlohu bych použil ReiserFS.
Myslím, že něco podobnýho dělá btrfs, kterej je taky hodně dobrej. Nevím jestli je to přesně tohle, ale taky dost šetří místem. 220 MB malých souborů mělo na ext4 asi 650 MB a na btrfs 250 MB...Reiserfs umí spojovat konce malých souborů do jednoho bloku, což jiný z linuxových filesystémů neumí. Takže třeba sto desetibajtových souborů obsadí jeden blok místo sto bloků, což je výrazně rychlejší (a navíc šetří místo).
Plus 1 pro ReiserFS (nikoliv Reiser4). Od tý doby, co ho používam pro /var sem zaznamenal znatelný zrychlení práce se systémem..
"nikoliv Reiser4 " píšu jen pro to, abych předešel případným nedorozuměnín - s Reiser4 nemam žádný zkušenosti.
-miky
Tiskni
Sdílej: