Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Cau borci, heledte mam problem, nejsem schopnej nainstalovat ovladace grafiky na starou sunku nvidia geforce 2 ti.. zkousel sem stahnout ovladace od nvidie, kterej se ma spoustet z konzole. Tedy shodil jsem xserver (... gdm stop) a spoustil ten spoustak prikazem sudo sh Nvidia-blablabla , instalator se spustil, ale nejdriv mi rek No precompiled kernel interface, pak se to pokusil stahnout, coz se mu nepovedlo, tak se ho pokusil zbuildit, tam sem mel nakej progress bar kterej dobeh do stovky, nacez mi napsal Failed to load nvidia kernel module, nebo neco v tom smyslu a s tim sem zkoncil a nenasel sem ve forech nic z cehoz bych byl moudrej. DVak sem zkousel stahnout balickovej ovladac. Stahnul sem tedy nvidia-glx-71 , nainstaloval se mi nvidia-kernel-common a nvidia-kernel-source. A zas to udelalo hovno :) Ted kdyz spustim ubuntu tak mi to vyhodi hlasku Failed to load nvidia module ¨mode¨ a ¨type1¨. Mate nekdo naky napady? Muzu ject jenom na nizky rozliseni a celkove to vypada blbe.. Vdek predem
Děkuji za brzkou reakci a mám pro Vás tři odpovědi:
1) Snažím se vyzkoušet jakýkoliv způsob který povede k cíli. Když jednodušší nefungují, zkouším složitější. Kdyby mi Ubuntu nabídlo drivery hned po detekci hardwaru tak je snad jasné že bych sem tento dotaz nepsal.
2) Jak píšu, do repozitářu jsem se samozřejmě podíval. Ovšem ne prvně, prvně jsem se podíval na stránku výrobce, jestli nenabízí ovladač. Za tuto skutečnost se tedy hluboce stydím a napříště se vždy nejprve kouknu do repozitářů a pak teprv na web výrobce.
3) Slogan když to jde složitě proč to dělat jednoduše se mi líbí, tedy ho mám rád, ale snažím se jím neřídit.
Dále prosím někoho kdo s touto kartou případně zkušenosti má, nebo měl stejný problém o pomoc a ne o plky od egoistického trouby. Děkuji
Bez nějaké (podrobné) chybové hlášky se nehneme.
Jinak instaluješ správnou verzi ovladačů ?
Podle nvidie podpora GF 2 TI je v ovladačích 71.86.xx a pochybuji že grafika bude podporována v nových ovladačích a ty staré budou potřebovat i staré X s novými asi nepojedou. (A pochybuji že ty staré bude někdo předělávat)
Takže asi koupit nějakou novější grafiku.
The 71.86.xx driver supports the following set of GPUs: NVIDIA GPU Products: RIVA TNT 0x0020 RIVA TNT2/TNT2 Pro 0x0028 RIVA TNT2 Ultra 0x0029 Vanta/Vanta LT 0x002C RIVA TNT2 Model 64/Model 64 Pro 0x002D Aladdin TNT2 0x00A0 GeForce 256 0x0100 GeForce DDR 0x0101 Quadro 0x0103 GeForce2 GTS/GeForce2 Pro 0x0150 GeForce2 Ti 0x0151 GeForce2 Ultra 0x0152 Quadro2 Pro 0x0153
Jinak viz: Supported Products List
V ubuntu jsou drivery pro starší nvidie nvidia-legacy. Ale takovou "šunkografiku" byl provozoval s ovladači nv a otevřeným glx.
Díky za rady, pravděpodobně to je způsobené těmi starými X. Každopádně vyřešil jsem to jinak, vyškubnul sem nVidii a připojil to přes nějakou integrovanou grafárnu a na tu to šlape v pohodě. Čímž se problém s nVidií asi vlastně neřeší, ale pro mé účely bohatě dostačuje integrovaná grafárna :) Ještě pro detaily - instaloval jsem driver 71.86.xx a ten byl zařazený jako legacy..
Tiskni
Sdílej: