Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Mám Firefox 3.0.6 na Gentoo (zkompilený pouze s useflagem -java) a poslední dobou se mi běžně stává, že při dvou otevřených panelech zabírá 500 MB v paměti, což se mně osobně zdá až trochu moc. Zdá se mi, že se paměť neuvolňuje při zavírání panelů, protože po spuštění zabírají ty dva panely jen okolo 100 MB.
Kdysi dávno jsem Firefox "optimalizoval" podle různých tunicích článků v about:config. Jedna z možností tedy je, že jsem omylem zapnul něco, co jsem neměl. Bohužel při zpětném prohledávání jsem nenašel žádnou podezřelou hodnotu.
Ocením jakékoliv tipy.
hmm ze by flash?
Tak to je docela mizérie. Mám 900MB RAM, což by mělo na většinu systémů (kromě Vist a podobných) bohatě stačit. Jenže když si Firefox vezme 500 a zbytek si rozdělí KDE, Amarok, Pidgin, Ktorrent, Apache, MySQL, tak systém začne swapovat a práce se stává utrpením. Samozřejmě to není až tak hrozné, ale jeden čas jsem byl zvyklý mít vedle puštěný i VirtualBox s XP a vše se dalo snášet.
Děkuji, vyzkouším a snad se to zlepší.
500MB je uplne bezne...aspon u mna:
Debian 5.0
2.6.26-1-amd64 #1 SMP Sat Jan 10 17:57:00 UTC 2009 x86_64 GNU/Linux
VmPeak: 627064 kB
u me si cely system i s firefoxem bere 150Mb :O neco asi neni ok... mam taky gentoo
Tak je pravda, že hned po spuštění to běhá krásně. Zhoršování nastává tak po 3-4 hodinách, záleží spíš na tom, jak moc aktivně brouzdám po netu. Pokud projdu desítky náročných stránek, dojde k tomu poměrně rychle. Právě v tom je imho ten problém, že Firefox odmítá pamět uvolňovat.
Tak Opera má toto vyžešeno ještě lépe, tam se totiž předchozí stránka zobrazí doopravdy okamžitě, tedy nestahuje se a ani se nevykresluje znovu. A i přesto je to menší žrout paměti neš Firefox. Měli by s tím chlapci z Mozilly něco udělat Nicméně na migraci se kvůli pluginům nechystám.
Mj. všimli jste si, že u každé nové verze Firefoxu se jako jedna z novinek uvádí lepší správa paměti?
V kazdom pripade si vies overit, ci toto chovanie je sposobene zmenou konfiguracie cez about:config - skus zmazat (docasne presunut) adresar ~/.mozilla/firefox a uvidis .
Ja som si zvykol na Operu - aj pri nej sa vsak vyskytnu mensie problemy, napriek tomu ju povazujem za najlepsi prehliadac, ktory som doteraz pouzival.
Google Chrome zatím není pořádně pro linux. A jinak samozřejmě bych mohl používat Operu či Konqueror, nicméně by mi chybělo dost funkcí, které jsou zprostředkované právě pluginy. A to mi nenabídne ani Chrome.
+1
Problém je v tom, že pod Linuxem není moc na co. Máme tu close-source Operu, která je tak jako tak řádově pomalejší než pod Windows, Konqueror toho zas tak moc neumí (především to gui nechápu, proč nemůže být zavírací tlačítko na každém panelu zvlášť? - to platí pro celé KDE, včetně 4 verze) a ostatní prohlížeče nestojí za zmínku. Firefox na Linuxu pořád vyhrává, a to i přes uvedené problémy s pamětí (evidentně to není jen můj problém). Někdo by s tím měl něco udělat.
Vádi mi, že neexistuje nějaký Linux-only prohlížeč, který by byl optimalizován a hýčkán komunitou:) I ten Firefox běhá líp pod wine než nativně.
Tak v tom případě se omlouvám.
A kde to tam v nastavení je? Proklikal jsem co se dalo, ale nenašel jsem to.
Aha, tak tím to bude. Mám poněkud starší verzi momentálně.
Spíš by mě zajímalo, jestli by se nedaly k podobnému chování přinutit všechny qt4 aplikace. Třeba ktorrent také používá taby a také postrádá klasická zavírací tlačítko, pouze otevírací vlevo a zavíraci vpravo.
Tiskni
Sdílej: