Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobry den,
mam problem se zvukovkou. Mam nainstalovane gnome a pri startu gnome zacne system prehravat uvodni melodii ale nedohraje ji (zvuk se zasekne). Pak zvuk obcas nefunguje a obas funguje. Kdyz dam novou konfiguraci zvuku v yastu tak to zvukovku najde, ale pri testu nic neprehraje i kdyz dam hlasitost na maximum.
Pred tim jsem mel suse 10.3 a tam to bylo bez problemu. Muze byt problem s pulseaudio systemem? Predchozi verze pouzivala alsa.
Trochu to vic vyspecifikuj obcas nejde obcas jde je slozity terminus technikus... Jakou mas zvukovku?
S Pulseaudio jsem se nesetkal ale stale to vyzaduje ALSA. Nemas ztlumene kanaly v alsamixer?
Popr nakonfigurovat pomoci alsaconf nestaci?
root.cz: http://www.root.cz/clanky/opensuse-11-1-spousta-novinek-i-problemu/
Další kontroverzní téma. Jeho nasazení v minulé verzi provázelo dost problémů. Abych byl spravedlivý, ty problémy měly i ostatní distribuce. Jedná se o neslavnou hlášku Connection refused, kdy se Pulse do svého restartu odmlčelo. To u mě osobně vyvolalo velké emoce. Ne že bych si to já neuměl nahodit zpátky, ale představa instalací na počítačích začátečníků ve mě nevyvolávala dobrý pocit. Proto jsem na veškerých vlastních instalacích PulseAudio odstraňoval. Zde jsem doufal, že se situace zlepší. A zlepšila a o dost. Při běžném používání již nevidím problémy. Také jsem vyzkoušel OpenArenu, se kterou mi v předchozí verzi zvuk v hře zpožďoval. Nyní je vše v pořádku. Už jsem sem chtěl tedy napsat chválu a jít na další téma. Pro jistotu ještě vyzkoušel Skype, protože ten je na instalacích obyčejným uživatelům povinností.
Nejprve zvuk nefungoval vůbec. Trocha laborování a doinstalace alsa-plugins-pulse-32bit to spravila. Ve Skypu jsem ještě musel změnit nastavení zvukového zařízení na „pulse“. A odměna? Trhaný zvuk s hláškami RtApiAlsa: callback thread error a RtApiAlsa: underrun detected v konzoli.
Zkázu dokončil Yast, ve kterém jsem se pokoušel v modulu Zvuk nastavit věci, co mi Pulse ve svém manažeru snadno nedovolí, jako je výchozí hlasitost jednotlivých kanálů a zesílení mikrofonu. Kanály jsem našel, zesílení mikrofonu ne. Překvapení bylo spuštění testovacího zvuku, kde se ukázalo, že Yast vlastně ani nemá nad zvukovkou kontrolu (ticho).
Já tedy budu muset v odstraňování PulseAudia pokračovat. K tomu se ale váže to, že odstranění PulseAudia není jen o odinstalování balíčků, ale i o úpravě stávajících. Díky BuildService to sice není náročné, ale i tak je to daleko za hranicí začátečníkových schopností.
Neni tedy pro tebe nejjednodussi cestou se zbavit pulse a vratit s na alsa?
BTW: ja tusil ze 11.0 radeji neupgradovat ;o)
No to odinstalovani neni uplne snadne, navic ten problem se objevil uz ve verzi 11.0
viz : http://www.abclinuxu.cz/blog/ilfblog/2008/6/jak-odstranit-pulse-audio-v-opensuse-11.0-gnome
Ma nekdo z uzivatelu rovnez problemy s pulseaudio?
Já sice nemám v Suse 11.1 Gnome ale KDE, ale problém mám asi podobný. Zvuk mi šel OK, ale po nějaké aktualizaci přestal a zatím jsem nepřišel na to, čím to je. Asi půjde o stejný problém. Co je tedy nejjednodušší řešení?
Pro doplnění - jde o KDE 4 a rpm -qa | grep
pulse
vrací:
libpulse0-0.9.12-9.5
alsa-plugins-pulse-1.0.18-6.13
libpulse-browse0-0.9.12-9.5
pulseaudio-utils-0.9.12-9.5
pulseaudio-module-x11-0.9.12-9.5
pulseaudio-module-lirc-0.9.12-9.5
pulseaudio-esound-compat-0.9.12-9.5
libpulse-mainloop-glib0-0.9.12-9.5
pulseaudio-0.9.12-9.5
pulseaudio-module-zeroconf-0.9.12-9.5
libxine1-pulse-1.1.16-0.pm.0
pulseaudio-module-jack-0.9.12-9.5
libpulsecore4-0.9.12-9.5
pulseaudio-module-bluetooth-0.9.12-9.5
rpm -qa | grep alsa:
alsa-plugins-pulse-1.0.18-6.13
alsa-oss-1.0.17-1.43
alsa-oss-32bit-1.0.17-1.37
alsa-1.0.18-8.9
alsa-utils-1.0.18-6.4
alsa-plugins-1.0.18-6.13
Hmm, tohle nevím, jestli je dobrý způsob - odstranily se mi s tím i kusy KDE4 - např. mi teď po nabootování nenabíhá grafická logovací konzole
Tiskni
Sdílej: