Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Hledám nějaké software, který by dokázal podle některých znaků porovnat dva obrázky. Např. fotka, kde stojí člověk s rukou nahoře není stejná jako fotka, kde stojí jiný člověk s rukou nahoře ale je stejná, když na obou stojí stejný člověk s rukou nahoře, i když není vzor a porovnávaný obraz úplně stejný. Je něco takovýho?
Řešení dotazu:
A musí to být open-source? Nejnovější iPhoto to prý umí...
Jak ten soft pozna, o ktery druh rozdilu Ti jde? :-) Treba Te priste bude zajimat jak moc ma ruku nahore misto xichtu a zas to bude spatne. :-/
No myslel jsem něco co bych mohl nastavit na to, čeho si má všímat.
muhehe,... neco jako:
foto_compare fotka1.jpg fotka2.jpg --ignore-list=hand-up,boot-color,hair-color,dogs,cats,cars
? Tak to bych programovat rozhodne nechtel
Ne! -něco, kde se dají buď graficky nebo jinak nakonfigurovat oblasti, obrysy atd., kde se mají hlídat změny. Potom to nějak(aby byl nějaký textový výstup) porovnat.
To co chces dokaze prakticky kazdy schopnejsi software pro kamerove systemy - ale ceny byvaji pres sto tisic. Jinymi slovy chces nadefinovat oblasti, treba obdelnikove v nich vypocitat histogram, histogram z dane oblasti z fotky1 aproximovat do velikosti histogramu z fotky2, ty pak odecist a zjistit jak moc se lisi. Nevim jestli nejaky open soursovy software toto dela, ale muzes si to naprogramovat.
Nevyznam se v tom, ale to ty programy skutecne timhle zpusobem dokazou poznat na dvou ruznych fotkach stejneho cloveka a odlist ho od nekoho jineho na treti fotce? Nezmate je, ze se dana osoba treba zrovna vyspala do ruzova?
Kdyz jsem si ten dotaz precetl poprve, tak me osobne napadla jen dve mista, kde je neco takoveho mozne: NSA a Hollywood
Tomas
Viděl jsem software pro windowsy, nebyl zas tak drahej, pomocí něhož se dal ovládat pc tzn. sledovalo to kam se člověk kouká, pomocí pohledu mohl přesouvat ikony atd. tak jsem si řekl že něco zjednodušenýho by mohlo být oss. Chtěl bych software použít pro identifikaci osob a jejich následovné sledování. Mám webkameru, která je přidělaná na servo. Prostě to mám udělané tak, že z pc mohu kamerou otáčet. Chtěl bych ale aby se otáčela automaticky a sledovala nějakýho člověka. Dejme tomu že budou v místnosti 3 lidi, tak nemůže sledovat všechny, ale bude sledovat toho, kterého má na základě nějakých podobností. Proto potřebuju porovnat 2 obrázky a nejlépe zjistit pozici shodného objektu. Z webkamery mi lezou hezké jpeg, takže tak by to šlo porovnat.
Tak digitalni fotaky dnes uz bezne obsahuji detkci obliceju, ale rozpoznat _STEJNY_ oblicej je uplne jina trida problemu. Ne, ze bych se tim nekdy vazne zabyval, ale vase dedukce mi pride silne naivni. Proc myslite, rozpoznani polohy oci je stejna uloha jako rozpoznani stejneho obliceje?
Sice tohle jde mimo me, ale obavam se, ze v dnesni dobe lze povazovat za uspech detekovat oblicej v obraze a to jeste kdyz hledi primo do kamery. Nicmene nejake uzitecne info lze najit napr. <a href="http://www.fit.vutbr.cz/~spanel/dp/spanel_dp_2003.pdf">zde</a>.
Tak porovnani postav asi vzdam, ale co takhle porovnavat jen napr. obleceni, treba postava 1 ma zlute triko s 3 podelnymi pruhy, postava 2 cerne triko. Nemuze byt preci slozite rozlisit je.
Spis bych se drzel tech tvari. To je vec, ktera se uz presouva z oblasti akademickych vyzkumu k beznym smrtelnikum - napr. zminene iPhoto, nebo nektere notebooky maji prihlasovani zalozene na vestavene kamere a systemu rozpoznani tvare. Jestli to spravne chapu, tak v tomto pripade je ceho se chytit (oci a nos) a na zaklade toho popsat a porovnavat jednotlive obliceje.
Pokud se vzdate zdvizenych rukou a spokojite se s rozeznanim do kamery hledicich obliceju, tak by Vam snad, pri trose vynalezoneho usili, mohl pomoci nektery z projektu na sf.net
Tomas
Obličej je málo pro sledování kamerou. Dal by se použít ale ještě něco k tomu. Např. podle barvy trika(i když ta není unikátní) by šlo sledovat i pokud je člověk otočený.
Pokud bych měl vzor(to triko jako obrázek), tak by se to mohlo porovnávat se všemi obrázky jestli se na nich nenachází něco +- shodného nezávisle na velikosti obrázku.
Mate nejaky konkretni duvod ci naznak, ze takove programy jsou uz dnes bezne dostupne? Vin s pomerne velkou mirou jistoty, ze existuje soft na porovnavani obliceju, ktery stoji sice tezke penize, ale pry horko-tezko funguje - tzn. jakz takz umi odfiltrovat zajimeve podobnosti od vsednich nesmyslu. Nicmene, ze by uz bylo k mani neco takoveho jako chcete vy, to by byla bomba. Takze mate nejaky duvod se domnivat, ze to existuje nebo se vam to jen zda byt jednoduche ?
Neco jako kaptcha z panackama..
Nejaky dobry OCR ?
NN
Srovnavani obrazku je obvykle zalozeno na porovnavani korelacnich funkci (viz wiki) dvou obrazu. Zhruba jde o to, ze se u dela s obrazkem nejaka operace (posun, otoceni, zmena meritka,..) a srovna se s jinym. Pokud je ta transformace uspesna, pak integral ze soucinu dosahuje maxima.
V praxi se ke korelacim pouziva rychla FFT (opet viz wiki). Otazkou je jen, jak nastavit parametry, jejich omezeni a mozne transformace.
Technicky je naprogramovani korelace opravdu snadne (rekneme 50 radku ve F95 je moje typicka nerobustni implementace) avsak je otazka jake vsechny mozne transformace je nutne brat v uvahu. Jake kvality jsou obrazky atd....
Pro kamerovy system pouzivam www.zoneminder.com
zkus se podivat na octave (open source), pripadne na matlab, ten je komercni, maj baliky na zpracovani obrazu. Videl bych to jako ze nacist obrazky a porovnat matice.
Tiskni
Sdílej: