Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Je možné, že shoří i část routeru. Jestli tomu dotazu rozumím, tak router přestal vysílat WiFi, ale eth switch stále funguje.
Když podobnou závadu řeším, tak si krabičku připojím přes ampémtr a změřím procházející proud a napětí. Je možné, že zdroj dodává nižší napětí a WiFi chipset už jenom topí. Je možné, že dodává vyšší.
Amatérsky lze router rozebrat a osahávat ji jednotlivé integráče. Ten na kterém se připálí prst je asi KO. Vyměnit ovšem už se nevypácí a ani to v amatérských podmínkách nejde.
Ale pokud je router v záruce, tak se dá reklamovat.
ano taky se mi to uz stalo, shorel router D-link tyden po uplynuti zarucni doby nejdriv, wifi fungovala ale odesli konektory pro sitove kabely
Ta tlumivka bude zřejmě součástí step-down spínaného zdroje, často z 5V na 3,3V. Ale to by asi opravdu nehořelo plamenem :)
Nemluvil jsem o vnějším adaptéru, ale o vnitřním spínaném (step-down) zdroji AP34063.
Z toho routeru (ne z adaptéru) se linul kouř takovým proudem, že to vevnitř "hořelo" A toho typického smradu. Jestli tam hořela cívka, nebo kondenzátory nevím, jak říkám byl v záruce...
Mohlo se tam dostat vyšší napětí z adaptéru, ale ten zdroj AP34063 by to měl ustát až do 40V - možná zkrat mezi prim. a sek. vinutím.
Tiskni
Sdílej: