Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, mám notebook s Linuxem pár týdnů, orientuju se v tom jen základně, ale hodně mě to zaujalo filosofií, vzhledem i funkčností. O alternativě W jsem přemýšlel už nějakou dobu, ale popravdě jsem ani netušil, že linux má GUI .-) Rád bych se s tím naučil zacházet a ocenil bych, kdyby mi to někdo zkušený mohl vysvětlit osobně, aspoň základy a principy, z info na netu jsem někdy dost zmatenej. Jsem z Brna, mám HP nx6310 a nainstalovaný Ubuntu 8.04. Nestavili byste se někdo na kafe?
Daniel
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Za jedno odpoledne u kafe se toho moc probrat stejne neda natoz to vse vstrebat a nezapomenout pro pristi dny. Jedine vhodne reseni je nenasilne samostudium z netu. Cloveka to navic uci pouzivat webove vyhledavaci techologie a v mnoha pripadech i cizi jazyk. Zde ani neni rozdil jestli se chces venovat treba W a nebo uplne jinym platformam, programovacim jazykum, ale zavisi jak hluboce chces proniknout do hloubi veci.
PS: nejaky Brnak se ale jiste najde na OSS pokec.
vidim to obdobne, nejske zaklady a hl rozdily oproti W nastuduvat, a pak je nejlepsi studium kazdodenni pouzivani
A případně přítel na telefonu, tedy icq/jabberu apod.
Díky borci, mě je to jasný, jen jsem párkrát hledal třeba jak nainstalovat Skype a narazil jsem na to, že těžko použiju skript, který nevím, co znamená a který mi třeba nefunguje protože je v něm banální syntaktická chyba, kterou ovšem nevidím, protože to nechápu. Taky jsou ke stažení programů pro linux různý verze a já nevím, co k čemu patří a je mi trapný na fóru otravovat s tak banálními dotazy ... Mám přečtenou třeba tu učebnici linuxu tady, dobrý ale když přijde příklad příkazu tak se občas dost ztratím
--> kozzi
No super beru si rady i nabídku k srdci, pokud jsi na VUT (předpokládám) tak dělám v IBM což je kousek. Jabber je komunikační program? ICQ jede i na Linuxu? Mám ho, ale na Windows, mám totiž dual boot. Já strávím dost času tím čtením na netu, ale řekl bych dost neefektivně. Nech mi tady prosím tě ten kontakt a když se mi podaří nainstalovat tu hrůzu (jabber) do kompu tak se zkusím ozvat, to by fakt pomohlo
P.S. Naposledy jsem se s vervou pustil např. do přeheslování uživatele jako root v recovery mode a pak jsem s hrůzou zjistil, že se neumím vrátit zpátky a takový věci já zhruba zažívám ))
A teda ten jabber přes ten manažer? V sekci web nebo kde?
Jabber nainstaluješ přes správce balíčků, já používam psi ... věřim, že u daných programů se vypisuje description a tedy zjistíš další varianty, případně si najdi zde alternativy a podle toho se přizpůsob. S tim mailem ... stejně tak můžeš TY napsat komukoliv registrovanému.
A i v gentoo se skype instaluje přes "něco automatického", ne přes nějaký skript od autora, čili snad máš taky v ubuntu balíček?
Tiskni
Sdílej: