Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
jaky myslite ze je nejlepsi zpusob provozu odkladaciho disku, kdyz pouzivam Windows a Linux zaroven a chci k nemu pristupovat z obou systemu? zatim jsem to udelal tak, ze jsem ty disky nechal ntfs a vytvoril dalsi partition s exp3 na ktere mam linuxy, s tim ze na linuxu na ty ntfs jde nahlizet, ale nevim jestli je to optimalni..a navic, jak jsem prave zjistil, i bezpecne..diky
No ja pouzivam odkladaci partisnu zasifrovanou pomoci truecryptu, s tim problemy nemam ani na linuxu ani na windows. Sice ji pripojuju rucne, ale ucel to plni vyborne, kdyz se neda brutalni kombinace kryptovani, tak to ani CPU nevytezuje.
Hezké řešení, díky za tip.
Pokud se zachova kompatibilita truecryptu, tak to pekne reseni je, kdyz nepotrebujes mit tu odkladaci partisnu extra vykonnou, tak mas jako bonus aspon nejakou ochranu dat. Na mp3, filmy a i hry mi to zatim vyhovuje i presto, ze mam disk s 5400 otackama.
Kedze na notebooku pracujem sam a bezpecnost nemusim az tak riesit hodil som do win ext3 driver a datovy disk mam naformatovany na ext3 pretoze lin mam ako primarny OS.
Tiskni
Sdílej: