Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Situace:
Mám domácí router (Asus WL500W), na něm OpenWrt. Dále pak notebook s Debianem, teď po dlouhé době, kdy jsem se ho snažil ignorovat, se zprovozněným NetworkManagerem. Notebook je většinou připojen přes WiFi, ale občas, když třeba potřebuji přenášet větší objem dat po lokální síti, připojím jej kabelem.
Čeho potřebuji dosáhnout:
Stejná IP adresa přes WiFi i ethernet. IP adresy můžu přidělovat staticky podle MAC adresy. Představoval bych si to tak, aby když je notebook připojen přes WiFi, aby měl jednu konkrétní IP adresu, když připojím kabel, aby se připojení přes WiFi třeba i ukončilo a stejná IP adresa se přiřadila rozhraní eth0. To se mi jednou i povedlo (pro obě MAC adresy jsem nastavil stejnou IP adresu v /etc/ethers). Tedy s tím, že WiFi se neodpojilo, ale dostalo jinou IP adresu. Jenže co je nejhorší, když jsem kabel zase odpojil, wlan0 zůstala ona jiná adresa, nevrátila se ta původní (kterou chci).
Kdyby se někdo ptal, proč to všechno - kvůli přesměrovaným portům na routeru potřebuji, aby notebook byl pořád na stejné IP adrese.
Ano, je to problém, chtěl bych, aby to chodilo automaticky.
Navíc teď jsem měl několikrát vypnutou tu WiFi a dokonce i celý notebook a pořád mi to přiděluje tu "jinou" adresu. I poté, co u té "statické", kterou chci, dávno vypršel lease time...
No jo, jenze ty v tom notebooku mas fyzicky 2 rozhrani.
eth
ath
Standardne nakonfigurovany DNS server preferuje k jedne MAC adrese jednu IP adresu. A ty mas ty MAC adresy 2. Mohl bys to udelat jedine dost velkym oprasem. Standardni DNS server tohle neumi a tohle by potrebovalo plnohodnotny OS treba Linux i na strane Asus 5000W a nejake zoufale skriptovani. A i tak je to proti koncepci sitovani.
eth0 a wlan0 - ale to je fuk...
Jaký DNS server, ten s tím nemá co dělat. Tady jde o DHCP a dynamické přidělování IP adres. I když pravdou je, že na spoustě routerů běží dnsmasq, což je program, který kromě funkce DHCP serveru zvládá i DNS cache. Dnsmasq bývá čast součástí i firmware přímo od výrobce (aspoň u Asus tomu tak prý je).
Jinak já v tom dotazu psal, že na routero je OpenWRT. To je v podstatě plnohodnotný Linux - můžu si tam podle potřeby i něco doinstalovat, různě skriptovat...
A co přesně myslíš tou "koncepcí síťování"? Je někde něco takového sepsané?
Mně spíš přijde, že podobná věc by asi zajímala více lidí, že už to třeba někde někdo i nějak vyřešil... Copak nikdo nepoužívá na podobných routerech port forwarding? Ať už kvůli přístupu přes SSH z internetu, nebo třeba kvůli nějakým P2P protokolům?
Sorry, tady jsem se prepsal, samozrejme mas pravdu DHCP.
Takhle:
asus ma nejake vstupni rozhrani, LAN a WLAN.
Tvuj notebook ma LAN a WLAN.
ADSL LAN -------------------------- NTB LAN
WLAN -------------------------- NTB WLAN
Mas 2 ruzne site se 2 MAC adresama. Kdyz se ti podari vnutit stejnou MAC adresu pro wireless a sitove rozhrani a pak na strane ASUSu spojis LAN a WLAN jako bridge, tak to to udela to co chces.
V pripade obou pripojeni soucesne se bude dit cosi nepekneho. Otazka je jak to poznat. Pokud spojis do bridge i interface na notebooku, tak se ti budou pakety duplikovat a mozna to cele chcipne (mozna to projde). Tohle mi nepripada ta spravna cesta.
Jeste dodavam, jako literaturu doporucuji man stranky pro "route", "arp", "ifconfig", "wlanconfig" atd. Dale pak treba "Linux Advanced Routing & Traffic Control HOWTO".
Mas 2 ruzna media a chces mezi nimi prepinat. Obe zarizeni musi poznat kam maji poslat paket. IP adresa slouzi k jednoznacnemu oznaceni rozhrani v ramci site. Ta technologie to prilis nezvlada.
Co by se dalo proslapnout je mit v notebooku třetí virtualni sitove rozhrani. To uz by mohlo mit naprosto jednoznacnou IP adresu nezavisle na mediu, pres ktere se routuje. K teto IP adrese bych ti dooporucil vztahovat ostatni aplikace, ktere vyzaduji pevnou IP adresu. Ale je to na par hodin experimentovani.
...proste kdyz zapnete kabel musite wifi vypnout.No a o to snad jde, aby tohle člověk nemusel, ne? Aby přišel BFU (klidně s Widlema), nakonfiguroval WiFi a když tam prdne kabel, aby jel přes LAN, když ho vyndá aby jel přes WiFi a přitom to pořád mělo stejné IP (čímž by se např. ) Řešení by se asi dalo vytvořit (musel by si člověk napsat speciální DHCP server) pokud by běžní klienti uměli DHCP FORCERENEW. Jenže anžto to chce podporu pro DHCP-AUTH, tak to zřejmě zatím nikdo nenaimplementoval (Např. Widle 7 to neumí, co se mi podařilo vygooglovat, tak ani podpora pod linuxem nebude kdoví co...).
Tak jsem to zkusil s OpenWrt a:
Tiskni
Sdílej: