OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Při upgrade na novější verzi KUBUNTU se mi přepsali české znaaky v adresářích a souborech na nesmyslné znaky. Díky tomu je nemůžu nejen o tevřít, ale ani smazat z disku, aby nezabírali místo.
Jak je mám odstranit? Nejde to ani přes Windows. Děkuju za radu.
PS. Už jsem se ponaučil s českými znaky a nepoužívám je. :)
convmv
, jak psal kolega předemnou. Kódování můžete odhadnout snadno – pokud teď místo jednoho znaku s diakritikou máte dva (typicky nějaké velké A s háčkem či čím a pak druhý znak), bylo původní kódování UTF-8 a teď máte asi ISO-8859-2. V tom případě bych spíš zvážil přepnout systém na kódování UTF-8… Pokud je naopak místo jednoho znaku s diakritikou jeden otazník nebo čtvereček, bylo kódování ISO-8859-2 a teď je UTF-8, pak použijte právě convmv
.
Pokud se k těm adresářům ale dostanete i z Windows, je to možná nějaký disk s FAT sdílený s Windows, pak místo kódování ISO-8859-2 může jít i o kódování Windows-1250. Ta kódování se ale liší jen v pár znacích, takže použitím ISO-8859-2 určitě nic nezkazíte, maximálně budete muset pár adresářů přejmenovat ještě jednou.
Už jsem se ponaučil s českými znaky a nepoužívám je. :)Ve 21. století je lepší poučit se opačně, české znaky používat a správně nastavit systém. Doba, kdy banky normálně posílaly výpisy z účtů bez diakritik a diakritika chyběla i v adrese na obálce je už snad za námi.
Díky všem za rady, ale já se patla na "hrušky" a vy odpovídáte na "jablka" - sice je obojí ovoce, ale každé jiné....
Já se ptám, jak ty ty soubory a adresáře mám z disku SMAZAT?!?? Když je nejde otevřít, přejmenovat a prostě s nimi pracovat a jen zabírají zbytečné místo - O TO MI JDE!!!
Díky za rady.
rm
.
Tiskni
Sdílej: