MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
xorg-server
na verzi 1.6.1.901, a přestala mi už úplně fungovat klávesová zkratka, uvedená v nadpisu. Je to úmyslný atak programátorů proti těm, kdo si vložili do xorg.conf
řádku
Option "DontZap" "No"??? Tohle zabití X serveru je pro mne velmi důležité. S postupnými updaty mi totiž nefunguje přepnutí na textovou konzoli, pokud běží X (teda ono funguje, ale vidím jen černou obrazovku, takže tam dělám vše poslepu, občas i úplně přestane reagovat klávesnice). A od řady 1.6 xorg-serveru se mi úplně běžně stává, že po odhlášení přestanou fungovat na klávesnici velká písmena a číslice, takže pokud člověk nemá heslo jen z malých písmen, tak už se nepřihlásí - právě tomu pomohl vždy restart X serveru, který již nyní nefunguje
RAlt+PrtScr+K
, která funguje. Jen nechápu, v čí chytré hlavičce se zrodil geniální nápad nahradit dobře zapamatovatelnou zkratku touto šíleností.
Option "DontZap""false"Ač teda false = 0, off, false, no
(**) Option "DontZap" "false"Jinak co jsem tak četl, autoři to defaultně zakázali kvůli přehmatům uživatelů na klávesnici. Sice je to slabá výmluva, ale bohužel.
Tak jsem to udělal podle wiki, ale nejede mi to. Do ServerFlags jsem ten jeden řádek přidal, a do /etc/hal/fdi/policy/10-keymap.fdi taky,
</match>
<merge key="input.xkb.options" type="string">terminate:ctrl_alt_bksp</mer$
<merge key="input.xkb.layout" type="string">us</merge>
<merge key="input.xkb.variant" type="string" />
</match>
</device>
</deviceinfo>
Option "XkbOptions" "terminate:ctrl_alt_bksp"a funguje to
To je uplne na nic ze to zakazali. Mi řeknite kdo se může přehmátnout, že nechtěně stistkne trojkombinaci ctrl+alt+bckspc?
Já, asi tak 4x za 2 měsíce před přechodem na OpenSUSE 11.1 kde je již nutno stisknout ctrl+alt+backspace dvakrát. Míval jsem nastaveno přepínání klávesnice na ctrl+alt+k .. a občas když jsem chtěl přepnout klávesnici tak jsem si taky vzpoměl že chci smazat znak ... a bylo vymalováno a restart X serveru ... skutečně nepotěší. Teď už užívám alt+shift takže by se to nestalo ale ...
Presne tak, ja to uz mel vypnute davno, protoze jsem se to obcas sestrelil omylem, kdyz se jsem chtel dat escape.
Navic mam system stabilni, tak jsem ani nemel nikdy potrebu sestrelit Xka, a i kdyby, tak se muzu prepnout do konzole a resit to z konzole.
Tiskni
Sdílej: