Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den. Hledám nějaký projekt, jakým publikovat své soubory přes internet. Řekněme, že si potřebuji udělat vlastní datovou úschovnu, ve které bych měl přes internet stále k dispozici své instalační disky, přístup ke svým fotkám, atd...
Přístup by měl být přes web a mělo by to umět definovat uživatele a seznam přístupů, na které složky smějí a nesmějí vidět a kde mohou jen číst a kde i zapsat.
Napadá někoho, jak by to šlo vyřešit ?
Neví někdo o nějakém open-source řešení ?
Děkuji za rady.
Asi to není přesně to co hledáte, ale co takhle staré dobré ftp? Třeba ProFTPD, to je pod GPL. S uživateli a nadefinováním přístupů by to mělo být jednoduché.
myslím si, že by tam byl problém s nastavením práv. Jde mi o pokročilou správu práv.
Vetsina hostingovych sluzeb poskytuje ftp prostor - toto je nejjednodussi a ve finale i nejlevnejsi reseni. Nejjednodussi je napsat nejakemu (nekolika) provozovateli takovychto sluzeb mail a popsat co potrebujete a oni vam nabidnou vhodnou variantu.
Pokud si hodlate postavit svuj vlastni server jak jsem pochopil z dotazu, ktery by byl pripojen na net a mate od providera verejnou IP a tunel na vhodne porty tak je mozne si server postavit treba na distru Ubuntu server a nejakem ftp a http serveru (proftpd, pureftpd, apache.....) a vhodneho hw - hlavne teda s co nejnizsi spotrebou el energie.
Velmi jednoduche je vytvorit si server s pristupem pres ssh (ovsem potrebujete k pristupu i ssh klienta na pc od ktereho na server polezete - na Linuxu je ssh bezne, na windows pouzijete treba putty - program je i v bezinstalacni "portable" verzi). Kazdemu uzivateli vytvorite ucet, pridelite username a password. Spolecne a verejne veci pouze ke cteni date na http ci ftp. Kazdemu uzivateli vytvorite i adresar jehoz obsah bude zpristupnen pres treba http vsem.
Pokud trvate vyhradne na webovem rozhrani tak vezte ze se neobejdete bez weboveho programovani a databazi
Ja mam jako jednoduchy studijni server desku Alix 1 C. Vice zde: http://86.61.236.66/
Na tomto hw lze v pohode provozovat mimo web serveru i server souborovy. Bezproblemu dava na lokalni lince 80 Mbit/s
Pokud je pro vas rozhodujici cena, tak volte hosting bez domeny - uz za 100-200,- mesicne ziskate bezne 10 GB prostoru i se zalohovanim a servery bezi v technologicky dobre zajistenych podminkach (backup napajeni, kvalitni hw a koneckoncu kvalitni a rychla konektivita nez bezne clovek ma doma).
Pokud vam doma pojede kontinualne server tak si spoctete kolik natoci za mesic kWh.
V zadnem pripade se s beznym pc do uvedene ceny nevejdete.
Děkuji, ale mám vlastní serverové zázemí, které se skládá z 8x DELL PowerEdge 2950 v plné polní
No to jste mel napsat ze zelezo mate.
Dale neuvadite jak se vyznate ve webovych programovacich jazycich, sprave softwaru a operacnich systemech. Toto kdyz vice upresnite tak to bude hned veselejsi pro mnoho lidi vam poradit.
webové programovací jazyky = 0
správa SW OS = 1
V podstatě mi jde o to, že když budu mít složku "install", tak aby uživatel "petr a jirka" mohl v této složce číst a zapisovat, uživatel "pavel a honza" aby mohl v této složce jenom číst a uživatel "pavlina a blondyna" aby tuto složku neviděla vůbec.
Ideální by to bylo ješte tak, aby bylo možné v jednotlivém "share" definovat, že uživatel "pavel" uvidí v "install" pouze složky "A+B+C", ale už neuvidí složky "D+E+F", zatímco "honza" uvidí pouze složky "A+B+F" v share "install".
........no, snad jsem to popsal dostatečně
Opravdu se mi jedná jenom o webový přístup.
Tak na toto urcite nenajdete hotove reseni. To se musi jedine sednout a naprogramovat a nebo najit nekoho kdo vam to napise pokud si netroufate. S uvedenym ssh, ftp ci http je to vsak pomerne dobre realizovatelne.
Jeste jeden napad:
petr a jirka - dostanou plny ftp pristup - to musi zvladnout i s ftp klientem
pavel a honza - si mohou pouze zobrazit ftp directory listing ve webovem prohlizeci a stahovat soubory - takze jenom cist pac neznaji hesla pro ftp pristup
pavlina a blondyna - slozku neuvidi vubec - jednoduchy - nebude jim sdelena URL a pokud se to nekde dozvi tak je to stejne jako by se dovedeli heslo
>>>Ideální by to bylo ješte tak, aby bylo možné v jednotlivém "share" definovat, že uživatel "pavel" uvidí v "install" pouze složky "A+B+C", ale už neuvidí složky "D+E+F", zatímco "honza" uvidí pouze složky "A+B+F" v share "install".
toto se da vyresit povolenim a zakazanim directory listing (.htaccess) v jednotlivych adresarich - to umi kazdy webovy server.
Jedine co zbyva vyresit tak je upload a mazani souboru pro petra a jirky pres webove rozhrani.
Pokud se tito dva smiri s pristupem pres ftp klienta tak to mate hotovo.
Ne ne, žádné okliky.
Vše pouze přes WWW, takže otázka zní: kdo mi to napíše a za kolik ?
Tiskni
Sdílej: